Akademie učí fotbalisty, jak ze svých slabých stránek udělat silné
Valná většina olympioniků už směřuje svou přípravu na Londýn - tamní Hry totiž začnou už za pět měsíců. Českých fotbalistů se ovšem týkat nebudou, protože se na ně neprobojovali. Aby to příště dopadlo lépe, o to se snaží nejen mládežnické reprezentační výběry, ale také fotbalová akademie, kterou vede Jakub Dovalil.
„Proč si myslíte, že třeba Messi, Ronaldo a další hráči takových kvalit, jsou na vrcholu takhle dlouho?“ ptá se Jakub Dovalil fotbalistů.
„Dělali spoustu věcí navíc. Makali na sobě už odmala…“ zaznívají názory.
„Ale to vy taky,“ oponuje trenér.
Vybraní mladí fotbalisté se v akademii pod vedením trenéra Jakuba Dovalila učí, jak správně rozvíjet svoje schopnosti tak, aby se z jejich slabin staly silné stránky
„Měli to srovnané v hlavě,“ ozve se najednou nesměle.
„To jsem potřeboval slyšet!“ pokývne uznale hlavou Jakub Dovalil.
I na takovéhle debaty dochází v Coca-cola fotbalové akademii. Jejími členy je osmnáct převážně pražských fotbalistů ve věku 16 let, z nichž někteří jsou zároveň reprezentanty. I proto se o ně spolu s trenérem jednadvacítky Jakubem Dovalilem stará také kouč národního týmu do 16 let Aleš Čvančara.
Celý tým se schází na jedno odpoledne měsíčně a kromě teoretických přednášek je na programu samozřejmě také klasický trénink. A hlavní cíl projektu?
„Aby hráči dostali co nejširší poznatky z fotbalové teorie, to, jak pečovat o rozvoj svých pohybových schopností, svého těla. Není to o tom, že to s nimi budeme dělat my, ale oni sami, my jim spíš jen ukážeme tu správnou cestu, jak to má vypadat, že jde o práci s detaily,“ prozrazuje Jakub Dovalil.
Záleží na samotných hráčích
Všichni hráči na úvod podstoupili laboratorní a motorické testy na pražské Fakultě tělesné výchovy a sportu a na jejich základě dostali podrobný rozbor, na čem potřebují zapracovat a jak na to.
„Fotbalová akademie vylepšuje moje slabé stránky tak, aby se z nich staly silné. Vysvětlí nám, jak se to má dělat, a pak už je na samotném hráči, jestli to bude dělat, nebo ne,“ říká kapitán akademie i sparťanského mladšího dorostu Martin Toml.
Hlavním efektem by mělo být zlepšení jednotlivců, ať už po fyzické, nebo i psychické stránce. Ale kdyby ruku v ruce s tím přišel i vzestup mládežnických reprezentací jako celku, asi by se nikdo nezlobil.
A třeba se po úspěších na evropských a světových šampionátech dočkáme zase jednou účasti českých fotbalistů na olympiádě.