Jana Novotná uchvacovala fanoušky zejména ve čtyřhře. Velký singlový úspěch přišel až na závěr kariéry
Jana Novotná, která v neděli podlehla rakovině, byla jednou z nejlepších českých tenistek všech dob. Brněnská rodačka začínala s bílým sportem ve svých osmi letech a v roce 1982 se stala mistryní republiky v kategorii mladších žákyň. O tři roky později, ve svých sedmnácti letech, už hrála se svou budoucí deblovou partnerkou Helenou Sukovou o seniorský titul.
Do profesionálního tenisu vstoupila v roce 1987 a hned následující rok přišly dva velké úspěchy: nejprve stříbrná medaile ve čtyřhře na letních olympijských hrách v Soulu a poté triumf s tehdy ještě československým fedcupovým týmem nad Sovětským svazem.
V témže roce dosáhla i na svůj prémiový titul ve dvouhře, když na turnaji v Austrálii ve finále porazila svou krajanku Janu Pospíšilovou.
Po těžké nemoci zemřela tenistka Jana Novotná, držitelka wimbledonského titulu
Číst článek
Jana Novotná se proslavila především hrou ve čtyřhře. V ní vyhrála neuvěřitelných 76 turnajů okruhu WTA, včetně 12 grandslamů. French Open vyhrála třikrát (1990, 1991, 1998), stejně jako US open (1994, 1997, 1998).
Dvakrát triumfovala na Australian Open (1990, 1995), a na londýnském Wimbledonu se radovala čtyřikrát (1989, 1990, 1995, 1998). Ke stříbrné medaili v Soulu připojila ještě další stříbro o osm let později v Atlantě. Na grandslamech ovládla čtyřikrát i smíšenou čtyřhru – jejím spoluhráčem byl Američan Jim Pugh.
Její největší úspěch ve dvouhře přišel až na sklonku kariéry. V roce 1997 nejprve vyhrála Turnaj mistryň, který se hrál v New Yorku, a o rok později se ji konečně podařilo prolomit smůlu z finálových grandslamových účastí. Po neúspěších z let 1991 (Australian Open), 1993 a 1997 (Wimbledon) se jí v roce 1998 podařilo ovládnout právě turnaj v Londýně, když porazila Francouzku Nathalii Tauziatovou 6:4 a 7:6. V singlovém žebříčku byla nejvýš druhá, a to v létě 1997.
O rok později Novotná ukončila svou profesionální kariéru, během které si na odměnách vydělala přes 11 milionů dolarů. Poté se často účastnila různých hráčských exhibic, komentovala tenis pro domácí i zahraniční média a věnovala se rovněž trénování. Mezi její svěřenkyně patřily Francouzka Marion Bartoliová či Barbora Krejčíková. V roce 2005 byla uvedena do Tenisové síně slávy. Žila střídavě v Brně a na Floridě.