Senát vyzval politiky k neúčasti na zimní olympiádě v Pekingu kvůli porušování lidských práv

Senát vyzval české politické představitele, aby se neúčastnili zimní olympiády v Číně v příštím roce, a nelegitimizovali tak pokračující porušování lidských práv v této asijské zemi. Horní komora se na tom ve čtvrtek usnesla na podnět svých výborů zahraničního a pro lidská práva. Čínské velvyslanectví v Praze se proti výzvě ohradilo, Senát podle něj přijal usnesení na základě lží a dezinformací, čímž se pokusil o politickou manipulaci olympiády.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské hry v Pekingu 2022 (ilustrační foto).

Senátoři rovněž apelovali na Mezinárodní olympijský výbor, aby si znovu ve světle olympijské charty porovnal, zda se pořadatelská země chová v souladu s ideály olympismu a co z toho vyvodit. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Čeští političtí činitelé by svou neúčastí měli dát podle horní komory najevo nesouhlas s postupem čínského režimu vůči Tibeťanům a Ujgurům, ale také k Tchaj-wanu a Hongkongu. Senátoři v usnesení poukázali na zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008, kdy čínský režim v rozporu se závazkem uspořádat hry jako svobodné a otevřené omezila volný pohyb sportovců i novinářů, uvedl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Protest proti porušování lidských práv. Spojené státy zvažují bojkot olympijských her v Pekingu

Číst článek

Čína podle Senátu „zneužila“ pekingské olympijské hry „k dalšímu potlačení lidských práv a svobod, což se projevilo také v masívních represích vůči menšinám“. „Na území ČLR dochází k masívnímu porušování lidských práv a svobod, genocidě a zločinům proti lidskosti, etnické diskriminaci, potlačování kulturní, náboženské a politické identity,“ konstatoval Senát.

Proti politickému bojkotu se otevřeně postavil senátor SLK Michael Canov, podle něhož si zaslouží čeští sportovci na místě politickou podporu. Předseda senátorů Zdeněk Nytra to odmítl. „Pochybuji, že naši sportovci dosáhnou větších úspěchů, když budou povzbuzováni politickými představiteli,“ uvedl. Politický bojkot by podle Nytry měl symbolický význam.

Pochybnosti o účinnosti usnesení vyjádřil Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Nemyslím, že by prezident Číny dneska nespal kvůli tomu,“ řekl. Podle senátora by bylo lepší domluvit se na společném postoji visegrádské skupiny nebo Evropské unie. Fischer uvedl, že podobně postupují i další evropské parlamenty.

Lži a dezinformace

Čínská strana ve čtvrtek postoj Senátu odsoudila. „Senát Parlamentu České republiky přijal příslušné usnesení na základě lží a dezinformací, čímž se pokusil o politickou manipulaci zimních olympijských her v Pekingu,“ uvedl mluvčí ambasády. Krok považuje za nehorázný, mimo jiné podle něj hrubě zasahuje do vnitřních záležitostí Číny, porušuje mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů.

Tvrzení o genocidě v Číně nazval mluvčí „naprostou lží století“. „Společnost v čínském Sin-ťiangu a Tibetu udržuje stabilitu, lidé tam žijí v míru a spokojenosti, etnické skupiny drží pohromadě a jsou v harmonii, jsou zde dodržována základní práva obyvatel všech etnických skupin a to je fakt, který nelze popřít,“ dodal mluvčí.

Čína může mít na zimní olympiádě výhodu. Kvůli covidu si reprezentace nemůžou otestovat sportoviště

Číst článek

Senátoři rovněž apelovali na Mezinárodní olympijský výbor, aby si znovu ve světle olympijské charty porovnal, zda se pořadatelská země chová v souladu s ideály olympismu a co z toho vyvodit.

K diplomatickému bojkotu olympiády v Číně před časem vyzvala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle ní by neúčast amerických činitelů byla správnou odpovědí na porušování lidských práv v Číně. Konkrétně Pelosiová zmínila přístup čínských úřadů k obyvatelům Hongkongu, Tibetu a provincie Sin-ťiang.

V severozápadním regionu nejlidnatější země světa jsou v posledních letech v takzvaných vzdělávacích střediscích masově zadržováni příslušníci muslimských etnických menšin. Washington postup proti Ujgurům a dalším skupinám hodnotí jako genocidu a zástupce americké diplomacie nedávno celý Sin-ťiang označil za vězení pod širým nebem kvůli údajnému neustálému monitorování pohybu lidí. USA také dlouhodobě kritizují upevňování kontroly Pekingu nad Hongkongem.

O tom, že se olympiáda v únoru 2022 bude konat opět v Pekingu, rozhodl olympijský výbor v červenci 2015. Kromě Pekingu se mají sportovní klání odehrávat i na různých místech sousední provincie Che-pej. Z konkurentů čínského hlavního města zbylo nakonec jen kazašské Almaty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme