I kdybychom na mistrovství uspěli, tak se o tom doma nic nedovíte, popisuje britský fanoušek zájem o hokej
Na hokejový šampionát se Velká Británie probojovala teprve před šesti lety, ale od té doby se drží a nesestoupila. I tak zůstává hokej na ostrovech velmi okrajovým sportem, ovšem má velmi oddané fanoušky. Někteří se svým týmem jezdí na turnaje po desetiletí, začali tedy ještě v dobách, kdy se nikomu ve Velké Británii o účasti na elitním šampionátu ani nezdálo.
„K hokeji jsem se dostal tak, že jsem hledal nějaký pořádný sport, na který bych se mohl dívat. V roce 1997 jsem začal chodit na zápasy Nottingham Panthers a poté mi někdo řekl, ať jedu na šampionát. Stálo to dost peněz, ale nakonec jsem kývnul a teď si na mistrovství beru hlavní dovolenou. S bubeníkem jezdíme pokaždé od roku 2002,“ popisuje fanoušek Steve.
Poslechněte si reportáž s britskými fanoušky na mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě
Podle něj se pohled na lední hokej v ostrovní zemi příliš nezměnil. Stále je to minoritní sport.
„Hokej je v placené televizi a v novinách se o něm nepíše. I kdybychom na mistrovství uspěli, tak se o tom doma, ve státních médiích, nic nedovíte,“ popisuje Steve.
Na hokeji se britským fanouškům líbí mimo jiné i to, že se hokejoví fanoušci nedostávají do fyzických potyčkek, na rozdíl od jeho zkušeností z anglického fotbalu.
Hokejová velmoc ze třicátých let, které se blýská na lepší časy. Jak se hraje v britské nejvyšší soutěži?
Číst článek
„Seděl jsem na stadionu s fanoušky z mnoha evropských zemí a vždycky jsme si přátelsky popovídali,“ směje se Steve.
Britové jsou v Praze teprve několik dní, je na nich ale vidět únava. Především na bubeníkovi.
„Unavilo mě cestování a také to bubnování – když pořád bubnujete, tak toho máte dost. Jsem trochu utahaný,“ dodává fanoušek.
Skupinka Britů v hlavním městě zůstává pouze do konce základních skupin, neočekávají totiž, že by mohli postoupit.