Úzké kluziště i na mistrovství světa a olympiádě. Šéf světového hokeje se nebrání zásadní změně pravidel

Hokejové soutěže a mezinárodní turnaje po celém světě by se v budoucnu mohly hrát na užším kluzišti, jak se hraje třeba v NHL. Po skončení juniorského světového šampionátu v Kanadě to oznámil šéf mezinárodní hokejové federace René Fasel. Podle něj IIHF o jedné z nejzásadnějších změn pravidel za poslední roky vážně uvažuje.

Praha, Vancouver Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tmavý interiér Royal Areny v Kodani

Hokejová hala v dánské Kodani, kde se odehrávalo loňské mistrovství světa | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Co se mi tady líbí, to je úzký led. Pro mistrovství světa juniorů je perfektní. I když jsme já ani někteří mí kolegové nebyli jeho příznivci, začali jsme s ním tady ve Vancouveru na olympiádě 2010, a byl to neuvěřitelný turnaj,“ řekl v poslední den juniorského mistrovství světa v kanadském Vancouveru René Fasel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hokejisté přijíždějící na olympijské hry a mistrovství světa z NHL se musí vypořádat se širším kluzištěm. Podle předsedy IIHF Reného Fasela by podobné starosti už časem nemuseli mít

Novinářům přiznal, že v radě IIHF se stále více diskutuje o tom, zda by se na užší ploše neměly v budoucnu hrát i šampionáty mimo Severní Ameriku. Rozdíl v šířce mezi zámořským a evropským hřištěm jsou až čtyři metry.

Už teď je podle něj jisté, že se na úzkém kluzišti budou konat hlavní hokejové turnaje v roce 2022 – tedy mistrovství světa ve Finsku a olympijské hry v Pekingu.

„Je to jiná hra, hlavně pro juniory a také pro ženy. Osobně si myslím, že dnes je hokej na nejvyšší úrovní v historii. Do NHL se prosazuje hodně mladých hráčů. Pro fanoušky je to jiný sport, než jaký jsme tu měli před dvaceti lety. Nebo dokonce i před pěti,“ myslí si šéf světového hokeje.

'Když máš přes metrák, tak se to těžko rozjíždí'

„Je na vysoké úrovni, je bezpečný a nejatraktivnější, co kdy byl. A musíme diskutovat, jak přistoupit k úzkému ledu. Jsem opravdu ohromený úrovní hokeje, jaký se na něm hraje,“ nezastírá Fasel.

Celosvětovým zavedením užšího kluziště by odpadly problémy s přecházením z malého hřiště na větší, na které si před mistrovstvím světa nebo olympijskými hrami pravidelně stěžovali hráči z NHL.

„Je to ohromná změna, zvláště pro hráče, kteří váží 110 kilo a víc jako třeba já. Kdybych měl osmdesát kilo, tak to takový problém není. Když máš přes metrák, tak se to těžko rozjíždí. Prostor je tu daleko větší a u mantinelů se hraje daleko míň než v Americe,“ popisoval Jaromír Jágr těžkosti spojené s přechodem na širší led před mistrovství světa v roce 2014.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme