Fotbalisté Plzně porazili ve šlágru kola pražskou Spartu 1:0 a vystřídali ji na druhém místě tabulky

Fotbalisté Viktorie Plzeň si ve 13. kole nejvyšší domácí soutěže poradili s pražskou Spartou a zvítězili 1:0 a vystřídali ji na druhém místě tabulky. Jediný gól utkání vstřelil ve 30. minutě domácí Princ Adu a zajistil tak Viktorii tři body.

Plzeň (Aktualizováno: 21:19 27. 10. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Plzně slaví branku do sítě Sparty

Fotbalisté Plzně slaví branku do sítě Sparty | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Plzeň v lize se Spartou bodovala počtvrté z posledních pěti zápasů, z toho třikrát zvítězila. Viktoria potvrdila aktuální formu a vyhrála třetí kolo po sobě. Letenští naopak prohráli tři z posledních čtyř ligových duelů a završili nepovedený týden. Ve středu utrpěli v Lize mistrů v Manchesteru debakl 0:5 se City.

2:02

Haalandův gól patou nadchl i hráče a trenéra Sparty. ‚Světová špička,‘ shodují se. Brankářovi je ukradený

Do plzeňské základní sestavy se po odpykání trestu za vyloučení vrátil středopolař Červ. Spartě chyběl se čtyřmi góly její nejlepší střelec v sezoně nejvyšší soutěže Haraslín, který si přivodil zranění v Manchesteru. Místo něj dostal šanci Daněk, v záloze pak místo Laciho trochu překvapivě nastoupil Sadílek. Jen na lavičce začal Sörensen.

Západočeši byli celou první půli aktivnější, lépe kombinovali a hosté v úvodu jen se štěstím přestáli několik závarů. První větší možnosti nicméně měli Letenští, Ryneš ale v 25. minutě napálil míč z nadějné pozici z voleje vysoko nad.

Po půlhodině hry otevřeli skóre domácí. Šulc přihrál do vápna Aduovi, ten se prvním dotykem chytře uvolnil za stopery a před gólmanem Vindahlem poslal míč přízemní střelou k zadní tyči. Ghanská letní posila potvrdila dobou formu, navázala na dvě trefy při vítězství 3:1 v minulém kole v Ostravě a celkově si za Viktorii připsala pátou soutěžní branku.

Pět minut po změně stran po chybě ve sparťanské rozehrávce napřáhl zpoza vápna Šulc a Vindahl jeho povedený pokus s problémy vyrazil. Dánský trenér Pražanů Friis po hodině hry hned trojnásobně vystřídal a na trávník poslal čerstvé Olatunjiho, Laciho a Sörensena.

Plzeňský kouč Koubek, který v minulosti chytal za Spartu a dělal tam asistenta, zareagoval příchodem Jirky místo Adua a slovenský ofenzivní univerzál se mohl hned uvést pojišťující trefou. Na začátku 70. minutě však po Šulcově přiťuknutí zamířil z pravé strany jen do vnější části tyče.

Pražané byli chvílemi naprosto bezradní, jako by se do jejich hry začala stále více vkrádat nervozita z další možné ztráty v boji o titul. Až v 89. minutě dostali Letenští ideální šanci k vyrovnání po faulu Jemelky těsně za vápnem, střídající Laci však napálil ze slibné pozice jen zeď. V nastavení pak domácí brankář Jedlička vyrazil Olatunjiho tečovaný pokus z úhlu a 50. ligový start oslavil čistým kontem.

Plzeň doma v nejvyšší soutěži bodovala se Spartou popatnácté z posledních 16 zápasů a částečně jí oplatila květnovou porážku ve Štruncových sadech ve finále poháru. Západočeši si také spravili náladu po čtvrteční smolné remíze 2:2 v Evropské lize s PAOK v Soluni, kde v samém závěru ztratili dvougólový náskok.

13. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 30. Adu. Rozhodčí: Rouček - Paták, Machač - Všetečka (video). ŽK: Jemelka - Kairinen, Wiesner, Suchomel. Diváci: 11 620 (vyprodáno).

Tabulka fotbalové ligy 2024/2025 (PLATNÉ K 27. 10. 2024)