Vzduch v Moravskoslezském kraji se dál zhoršil. Lidé by neměli moc chodit ven
Problémy s polétavým prachem ve vzduchu i dnes sužovaly Moravskoslezský kraj. Situace se dokonce ještě zhoršila. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech platí signál regulace, který průmyslové podniky nutí dodržovat ekologická opatření.
„Ve všech regionech Moravskoslezského kraje, které jsou tři, platí signál smogová situace. V regionu Moravskoslezsko – to jsou stanice Studénka a Opava-Kateřinky platí signál regulace. V ostatních regionech, to znamená aglomerace Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek a Třinecko, nebyly splněny podmínky pro vyhlášení signálu regulace,“ uvedl meteorolog Tomáš Ostrožlík.
Signál regulace znamená pro podniky zapsané v ústředním regulačním řádu omezení výroby.
Regulace se vyhlašuje v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v lokalitě překročila průměrná denní koncentrace polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Také v tomto případě musí být na polovině měřicích stanic v dané lokalitě stoupající hodnoty znečištění.
Autem raději ne
„Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem. Dospělým osobám bez zdravotních potíží se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání,“ uvedli meteorologové.
Ti také žádají řidiče aut, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích.
Výrazné zlepšení zatím meteorologové neočekávají. „Očekáváme, že mírné zlepšení se může dostavit během pondělka a více potom během úterý,“ dodal Tomáš Ostrožlík.
Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Na jeho kvalitu má vliv doprava, průmysl i topení v domácnostech. Největší problémy bývají právě na podzim a v zimě. Podrobnější informace o kvalitě ovzduší lze získat na webu ČHMÚ.