V Orlických horách začíná musherský závod Šediváčkův long
V Deštném v Orlických horách pokračuje jeden z nejtěžších závodů psích spřežení ve střední Evropě Šediváčkův long. Na mushery a jejich posádky čeká během následujících čtyř dnů 222 kilometrů.
Do Orlických hor přijelo na prestižní podnik, který je součástí evropské série extrémních závodů více než 100 muscherů z devíti evropských zemí. Na startu nechybí kromě Čechů Němci, Rakušané, Poláci, Maďaři, Holanďané, Italové, Švýcaři nebo Francouzi. Cizinci tvoří téměř dvě třetiny startovního pole. Musheři sebou přivezli přes 600 psů nejrůznějších ras.
Šediváčkův long se jede v několika kategoriích. Od závodníků, kteří běží na běžkách nebo sněžnicích s jediným psem, až po opravdu velká spřežení čítající až 12 psů.
Trať dlouhá 222 kilometrů je rozdělena do čtyř dnů, jednu noc se bivakuje na sněhu. Jedna etapa startuje odpoledne, takže polovinu z denní porce zhruba 60 kilometrů pojedou spřežení za tmy. Do cíle dorazí musheři v sobotu dopoledne.