V Olomouci vznikají nové materiály pro výuku dějin 20. století
Na středních školách chybí jednotná výuka československých a českých dějin 20. století. Shodující se na tom zástupci škol, historikové i běžná veřejnost. V Olomouci proto začali připravovat nové výukové materiály.
Odborným garantem projektu je Univerzita Palackého v Olomouci. Zapojí se do něj stovka učitelů a dva a půl tisíce žáků středních škol v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.
„Je to věc, která s sebou ponese vytvoření učebních textů, využití i pracovních listů a sešitů žáků a podobně,“ říká náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Sekanina.
Potřeba vytvořit nové výukové materiály vzešla podle něj z řad kantorů, historiků i běžné veřejnosti. Texty se budou věnovat období od konce 40. let do konce minulého století.
„Tato část historie zasluhuje určitých korekcí a určitého reálného pohledu, jak to doopravdy bylo. Někteří kantoři se možná těmto pasážím vyhýbají nebo o nich nechtějí mluvit,“ podotkl Sekanina.
Projekt československých a českých dějin 20. století bude stát zhruba 20 milionů korun. Trvat by měl 32 měsíců, poté by se mohl rozšířit i do jiných regionů.