Řemeslníci na Vysočině se mohou na školeních učit, jak obnovovat památky
Řemeslníci z Vysočiny se budou učit zacházet s památkami. Celorepublikově unikátní akci rozjíždí Národní památkový ústav v Telči, který bude zejména malým řemeslníkům nabízet speciální školení.
Na Vysočině jsou více než tři tisíce nemovitých kulturních památek. Opravují se pořád.
„Ty hodnoty, které tam vidíme my a které máme povinnost chránit, tam spousta lidí nevidí a troufnu si říct, že někteří je tam ani nechtějí vidět. Je velký tlak na používání moderních materiálů, které nejsou vždy vhodné na historické stavby. Je přirozené, že ten vlastník jde a koupí nejlevnější materiál,“ říká ředitelka Národního památkového ústavu v Telči Martina Veselá.
Proto prosazuje větší osvětu. Cílené školení řemeslníků z Vysočiny je podle ní nejlepším možným řešením. O investici a samotné myšlence ale někteří stavaři a řemeslníci pochybují. Je mezi nimi například Martin Svoboda,
politik a jednatel třebíčské společnosti, která se na obnovu památek specializuje:
„Může se stát, že dochází k chybám. Nám se to nestalo.Většina těch rekonstrukcí probíhá pod dohledem památkářů, tak by se to ani stávat nemělo. Mně to připadá, že se snažíme v republice být papežštější než papež,“ myslí si Svoboda.