Před devíti lety vyhrála Kaplického 'chobotnice' soutěž. Dosud nikde nestojí
Přesně před devíti lety zvítězil architekt Jan Kaplický se svým návrhem v mezinárodní soutěži na novou budovu Národní knihovny. Futuristická stavba připomínající chobotnici měla stát na pražské Letné už v roce 2010. Exkluzivní projekt za zhruba dvě miliardy korun ale kvůli odporu českých politiků i veřejnosti dodnes nestojí.
„Má neuvěřitelnou barvu, která začíná jako šampaňské, to je žluto-zlatá, a přechází do už vybublaného šampaňského, skoro bílé. A má obrovské oko, které se dívá na město,“ popisoval svůj projekt dnes už zesnulý architekt.
Na soutěž dohlíželi i zástupci UNESCO, aby budova nenarušila historický ráz Prahy. Jenže někteří politici extravagantní návrh odmítli a zablokovali stavbu.
Kaplického návrh byl pak několikrát u soudu. Naposledy kvůli tomu, že soutěž vyhrál neprávem. Světoznámý architekt totiž umístil depozitář pod zem, ačkoliv podle zadání měl být sklad knih nad povrchem.
Přesně před devíti lety zvítězil architekt Jan Kaplický v mezinárodní soutěži na novou budovu Národní knihovny
Soud dal žalujícím za pravdu. „Vyhrála stavba, která vlastně vůbec neměla být připuštěna do soutěže, protože porušila soutěžní podmínky. A diskuse, která se o tom vedla stylem líbí – nelíbí, je strašně zavádějící,“ komentuje současný stav předseda České komory architektů Jan Plicka.
Kaplického chobotnice dodnes nikde nestojí, jen Brno si podle ní postavilo autobusovou zastávku. Tvar se zalíbil i Praze 8. Vdova po Janu Kaplickém Eliška ale nechce, aby budova vyrostla jinde než na Letné.
V Česku podle historika architektury Zdeňka Lukeše výstřední budovy nevznikají. „Myslím si, že se architekti bojí dělat nějaký výstřednější projekt, protože vědí, jak to dopadlo s Kaplického knihovnou, a nechtějí dopadnout stejně,“ vysvětluje.
Národní knihovna tak moderní budovu za dvě miliardy nemá, za stejnou částku ale opravuje historické Klementinum. Pro knihy, které se do původních depozitářů nevešly, postavila nové sklady v pražské Hostivaři.