Na Znojemsku se otevírá část nové cyklostezky, která vede podél bývalé železné opony

První kilometry evropské cyklistické stezky v Podyjí na Znojemsku se dnes při příležitosti Dne země otevřou veřejnosti. Nově budovaná trasa v budoucnu umožní cykloturistům výlet ze severu Evropy až k Černému moři. Značena bude modro-bílo-žlutým piktografem se třináctkou, tedy číslem cyklostezky a kruhem hvězd, jako znakem Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovník s Olešnou spojuje nová cyklostezka

Rakovník s Olešnou spojuje nová cyklostezka | Foto: Jana Káninská

Stezka železné opony je evropská dálková cyklotrasa, která vede od Severního ledového oceánu až k Černému moři. Má délku 10 tisíc kilometrů a v České republice je poprvé vyznačena právě na území Jihomoravského kraje. Dnešního slavnostního otevření se může zúčastnit každý milovník cykloturistiky.

„My si dáme sraz v devět hodin u lávky přes Dyji v Hardeggu, potom vyrazíme do Čížova, Podmolí, Znojma, Havraníků, Mitterrerzbachu a zpět do Hardeggu. Celá trasa bude zhruba 55 kilometrů dlouhá a počítáme, že ji zvládneme do pěti hodin,“ Láká účastníky cyklovýletu mluvčí Podyjí David Grossmann. Daleko lepší přístup na místo srazu je přes území Rakouska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové cyklostezce na Znojemsku natáčela Alena Kusáková

„To znamená přes Znojmo a přes Mitterrerzbach. Kdo by chtěl přijít z české strany, tak musí zaparkovat auto na Čížově a na start této vycházky musí sjet čtyři kilometry z kopce,“ doporučuje Jan Kos ze Správy Podyjí.

Podle mluvčího Národního parku Davida Grossmanna budou moci zájemci časem vyrazit na celou stezku:

„Lidé, kteří se po té stezce vydají, můžou vyrazit přímo od Barentsova moře, což je na hranicích mezi Norskem a Ruskem, a dorazit až k Černému moři na hranice mezi Bulharskem a Tureckem. Ten projekt je dlouhodobější. Cesta by dohromady měla měřit zhruba deset tisíc kilometrů a postupně se začíná značit. První značené trasy vznikly tady v Podyjí letos na jaře.“

Konkrétně Podyjí spojují velice zajímavá místa. „Třeba Kraví hora, krásné vřesoviště s výhledem na město Znojmo, plus třeba údolí Žlebského potoka a podobně. Můžete také v Podyjí vidět zbytky železné opony. Říká se, že jediné dochované autentické zbytky železené opony jsou v Čížově,“ uvádí Grossmann.

Neporušená příroda

I když železná opona připomíná nádech špatného dědictví z minulosti, má v sobě přesto velké kouzlo.

„V jejím rámci se zachovala neporušená příroda a už od roku 2004 odstartoval projekt, který se jmenuje Zelený pás Evropy a snaží se nějakým způsobem tato relativně nedotčená místa zpopularizovat. Jednak chránit a jednak jakoby ukázat jejich hodnoty,“ dodává za Podyjí David Grossman.

Cyklostezka podél bývalé železné opony by v České republice měla začít někde u Aše a končit na Břeclavsku. Plně vyznačena bude na jaře příštího roku. Jižní Morava se rozhodla, že udělá krok dopředu a umožnila lidem, aby se po vyznačené stezce projeli už nyní.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme