Na Šumavě může být problém s dodržením dojezdové doby k lékaři

K nejbližšímu lékaři by lidé měli autem dojet do 35 minut. Vyplývá to z nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotní péče, které platí od začátku ledna. Jedná se o dojezd jak k praktickému lékaři, tak třeba k zubaři nebo do lékárny. Většina území Plzeňského kraje je ordinacemi pokrytá dostatečně a lidé se mohou k lékaři dostat v limitu. Výjimkou jsou některé lokality na Šumavě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ambulance

Ambulance | Foto: Tomáš Adamec

„Ambulantní sféra v Plzeňském kraji je poměrně dobře dostupná. Určitě jsou dostupní všeobecní lékaři, zřejmě horší dostupnost bude u ambulantních specialistů, u kterých samozřejmě v řídce osídlených oblastech, zvláště na Šumavě, může dojít k tomu, že nebude vyhláška splněna,“ říká vedoucí odboru zdravotnictví na Krajském úřadu Jan Karásek.

„Plzeňský kraj má také poměrně hustou síť lékáren, tam by neměl být problém, samozřejmě pokud se nejedná o pohotovostní služby,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Jana Kosová zjišťovala, jak se k lékařské péči dostanou lidé na Šumavě

U specializovaných ambulancí je stanovená dojezdová doba delší. Například k urologovi stačí přijet do 45 minut, kardiolog má být přístupný do hodiny a na neurochirurgii se má pacient dostat do dvou hodin.

Nařízení stanovuje i čekací dobu na jednotlivé zákroky a dojezdové časy do lůžkových zařízení. Do jedné hodiny by se měl pacient dostat například na chirurgii, internu nebo do porodnice.

Ohledně dojezdové doby k praktickým lékařům má problém Modrava a Filipova Huť na Šumavě. Obyvatelé to do půl hodiny zvládnou, jen když lékař jednou týdně přijede do Srní, které je vzdálené 11 kilometrů.

V části Šumavy nelze limit stihnout

Jak řeší lidé návštěvu praktika v jiné dny, popisuje starosta Modravy Antonín Schubert: „Potom nezbývá nic jiného než se dostavit buď do Kašperských Hor, nebo do Hartmanic. Kašperské Hory jsou na hraně toho, aby to stihli, ale do Hartmanic není v žádném případě možné za těch 35 minut dojet.“

Právě v Hartmanicích má přitom daný lékař svou ordinaci. Jednou týdně však vyjíždí do Kašperských Hor a do Srní. Teoreticky by šlo vyrazit za lékařem do Vimperku v jižních Čechách, který je od Filipovy Hutě vzdálený 26 kilometrů. To je ale v zimě prakticky nemožné.

„Mezi Filipovou Hutí a Kvildou se pravidelně neupravuje silnice, protože na ní není dopravní obslužnost. Může se tak stát, že tam neprojedete,“ vysvětluje Schubert.

Nové nařízení podle něj nemyslí na takové lokality, jako jsou právě horské odlehlé vesničky. „Tady ti lidé nahoře musí být hodně zdraví, nebo rychle umřít,“ dodává.

Dojezdové doby se můžou časem ještě změnit, až se vyhodnotí, jak vše funguje. Zatím je ale nařízení pro zdravotní pojišťovny a pro lékaře závazné podobně jako zákon.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme