Na Letní škole virtuální reality se středoškoláci seznamují s moderními metodami
Pracovníci Fakulty strojní na Západočeské univerzitě v Plzni se rozhodli zopakovat Letní školu virtuální reality. Pro velký zájem dokonce rozšířili letošní kurz na dva týdny. Akce je určena středoškolským studentům. K dispozici mají laboratoř virtuální reality na Katedře průmyslového inženýrství a managementu, kde probíhá výuka.
„Začal vznikat předmět, který se jmenuje digitální podnik a virtuální realita, kde jsme poměrně zajímavou a poutavou formou připravili blok přednášek i výukový kurz, který by měl přiblížit obecně tvorbu virtuálních světů. Takže nám přišlo docela zajímavé, že bychom i studentům středních škol předvedli úplně moderní metody, se kterými se mají šanci třeba za pět let, když přijdou do praxe, setkat, protože i menší společnosti přecházejí na prostředky virtuální reality,“ přibližuje vedoucí Letní školy virtuální reality Petr Hořejší.
Za dva týdny by se měli účastníci kurzu naučit například základy nutné k vytvoření trojrozměrné počítačové hry.
„Vyzkoušíme si třeba modelování vodopádu, padací most mám připravený. Jakým způsobem zařídit, že hráč nebo uživatel přejde určitou linii a nějakým způsobem se něco změní, jestli jenom zhasne světlo nebo se někde sesypou klády,“ přibližuje Hořejší.
Na letní školu se přihlásil i student střední průmyslové školy strojní Dušan König. Zatím ho prý baví úplně všechno.
„Studuji strojírenství a přímo tento kurz zasahuje do mého vzdělání jakožto konstruktéra. 3D grafika, modelování různých těles i simulace v těchto programech, to, co tady děláme, je vyloženě nadstavba na to, co bych jednou chtěl dělat. Já bych rád využil to, co se tady dnes učíme a co se tu budeme ještě týden učit, do svého oboru,“ říká.
Pokud budou účastníci svůj zájem i nadále prohlubovat, mají podle Petra Hořejšího široké možnosti uplatnění v praxi.
„Urbanistika například. Máme možnost vytvořit neexistující město nebo neexistující koncept sídliště, v tom se projít a vidět, jak fungují stíny budov. Co se týče medicíny, jsme schopni rozebrat páteř do dvojrozměrného prostoru, zjistit zatížení na každém svalu, až třeba potom po kuriózní analýzy typu metabolická spotřeba energie,“ potvrzuje.