Na Jesenicku zmizely některé přechody. Nové mají obce vybudovat za své peníze
Starostové některých obcí na Jesenicku se zlobí. Krajský úřad v Olomouci nechal odstranit přechody přes hlavní silnice, které podle odborníků neodpovídaly bezpečnosti. Vybudovat je mají obce znovu za vlastní peníze. Přechody zmizely v Jeseníku, Písečné, Mikulovicích, Bělé pod Pradědem, Vidnavě, Vápenné, Javorníku nebo Žulové.
Právě v Žulové zrušil Olomoucký kraj všech šest přechodů přes silnici první třídy.
„Přecházíme, kde můžeme. Ale občané jsou zvyklí chodit po těch přechodech, tak chodí po těch vyfrézovaných. Nejhorší je, že naše děti chodí do školy přes přechod u cukrárny, který je také odfrézován, jsou vystaveny nebezpečí řidičů, protože jsou sundané i značky,“ říká starosta Zdeněk Lučan.
Napsal už prý na krajský úřad, aby byla maximální povolená rychlost v obci snížena na 30 kilometrů v hodině. Vybudovat nové přechody, což je povinnost obce, totiž není levná záležitost.
Do Žulové, kde zrušil krajský úřad všech šest přechodů přes hlavní silnici, vyrazila redaktorka Zdeňka Jílková
„Jeden přechod stojí řádově 400 tisíc, my jich tady máme šest. I s projektovou dokumentací je to řádově kolem 2,5 milionu korun,“ dodává Lučan.
Dotčené obce jednaly s krajem a podle Josefa Liberdy, vedoucího odboru dopravy jesenické radnice, dospěly k dohodě.
„Dokud nepřijde stanovisko ministerstva dopravy k tomuto správnímu úkonu krajského úřadu, že přechody odstraněny nebudou. Bohužel se to nedodrželo. Výsledek a závěr přezkumů z ministerstva dopravy není a teď se Jesenicko potýká s tím, že na silnicích první třídy byly zamalovány nebo vyfrézovány přechody,“ upozorňuje.
Žulové zatím chybí povolení
Kraj ovšem podle tiskové mluvčí Kamily Navrátilové postupoval správně a obce měly čtyři roky čas na sjednání nápravy.
„Krajský úřad Olomouckého kraje dopisem ze dne 3. srpna 2010 vyzval obce, aby učinily v součinnosti s policií opatření k nápravě na nevyhovujících přechodech na silnicích prvních tříd. Pokud by nedošlo k odstranění nevyhovujících přechodů, hrozily by Ředitelství silnic a dálnic sankce,“ vysvětluje.
Místní doufají, že se dají přechody do pořádku. Podle Zdeňka Lučana to ale nepůjde tak rychle. „Nemáme zpracovanou projektovou dokumentaci, nemáme povolení. Takže než se něco vyřídí, budeme tady tři čtvrtě roku chodit přes komunikaci bez přechodů,“ uzavírá.
Zvětšit mapu