Letní kino v Liberci, které znovu po 20 letech promítá, se chytlo

Obnovené letní kino v Liberci zatím láká návštěvníky a provozovatel je spokojený. Zatímco v některých městech letní kina končí, pod Ještědem se mu po dvacetileté přestávce znovu daří. Možná i proto, že může promítat za každého počasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní kino v Černé v Pošumaví

Letní kino v Černé v Pošumaví | Foto: Jiří Čondl | Zdroj: Český rozhlas

Do letního kina v Liberci se vydáte jednoduše - tramvají. V té potkala redaktorka Ivana Bernáthová dívku, která v kině už jednou byla: „Byla to Pařba v Las Pegas. Byla to sranda, bezva."

Michal Kadlec, který má provoz letního kina na starosti, je zatím s návštěvností spokojený.

Přehrát

00:00 / 00:00

O libereckém letním kinu natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

„Já bych řekl nad moje očekávání. V podstatě největší průšvih bylo deset lidí a největší návštěva byla kolem osmdesáti. V průměru jsem na nějakých čtyřiceti lidech. Zároveň musím říct, že to jde skvěle i co se týká počasí. Na Liberec nebývalý výkon – z jedenácti promítání jen dvě uvnitř, takže super. I když bylo ošklivo, tak přišlo dost lidí, což mě překvapilo úplně ze všeho nejvíc,“ říká Kadlec.

Na jeden z evergreenů letního kina Madisonské mosty se chystá i Milada Prokopová z Liberce. Sama vzpomíná na to, když zamlada vyrážela do letního amfiteátru s partou.

Kinematograf bratří Čadíků se rozjel pro charitu již po jednadvacáté

Číst článek

„My jsme chodili do letního kina načerno, protože naproti letnímu kinu byla taková vila, ta měla přístavek, na který jsme si vždycky vylezli a koukali zadáčo. Já si pamatuji, že dávali Černého Tulipána, bylo to ve francouzštině a místo titulků jsme měli větev. A já, protože jsem ten film znala úplně zpaměti, tak jsem jim povídala ty jednotlivé promluvy a vím, že tam pod námi chodili lidi a všichni se otáčeli a divili se, že překládám z francouzštiny,“ říká Prokopová.

Letní kino v Lipníku nad Bečvou bohužel potkal opačný osud. Kino patřilo k nejstarším na střední Moravě, vzniklo už roku 1968. Nakonec ho ale po bezmála 50 letech srovnaly se zemí bagry a místním zůstaly jen nostalgické vzpomínky.Třeba bývalá učitelka Jarmila Musilová pamatuje začátky letního kina a má je spojené hlavně s promítáním prvních širokoúhlých filmů a také s rozmary počasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii letního kina v Lipníku nad Bečvou se zajímala reportérka Jana Zemková

„Nejvíc jsme se těšili na 70milimetrové filmy, protože na ty jsme předtím jezdili do Ostravy. Byl tady Spartakus, když promítali Kleopatru, slyšeli jsme to na zahradě, protože tenkrát to ještě nebylo tlumeno stromy. Pak si lidé stěžovali, protože ten takzvaně plastický zvuk byl slyšet hodně daleko,“

Než areál zarostl stromy, bylo na plátno vidět i z nedalekých paneláků. Lidé filmy sledovali v pohodlí třeba na balkóně.

Milovníkům promítání pod širým nebem – a prý jich stále přibývá – už nyní na Přerovsku zůstala jen dvě letní kina. V sousedních Hranicích a v malé vesničce Poruba.

Malá kina jsou v ohrožení. Nemají peníze na drahé vybavení

Číst článek

Ivana Bernáthová, Jana Zemková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme