Koupání ve vodní nádrži Brušperk je podle hygieniků stále rizikové
Kvůli výskytu cerkárií hygienici nedoporučují koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Drobné parazity objevili ve vodě už loni a varování prodloužili i pro letošní sezonu. V Moravskoslezském kraji jde přitom o výjimku. Dalších více než 20 koupacích míst ve volné přírodě, které jsou pod dohledem hygieniků, je zatím v pořádku. Cerkárie mohou způsobit potíže zejména citlivějším osobám.
Voda v nádrži, která se nachází mezi poli na okraji Brušperku, vypadá na první pohled docela čistě. Riziko si tak ne všichni koupající uvědomují.
Cedule s upozorněním na výskyt cerkárií ve vodě je přitom přímo před přehradou. Včetně popisu toho, co mohou tito parazité lidem způsobit.
„Ve chvíli, kdy napadnou člověka, se zavrtají do kůže, ale tím, že člověk není konečný hostitel, v té kůži umírají. To znamená, že poprvé ta reakce není žádná, ale podruhé když vstoupíte do takovéto vody, vzniká imunitní reakce organismu,“ přibližuje ostravský hygienik Radim Mudra.
Jde hlavně o nepříjemnou svědivou vyrážku, ale i o průjem či nevolnost. Opakované infekce mohou vyvolat i bouřlivější alergické reakce.
Parazity přenášejí hlavně kachny. Z jejich trusu se líhnou larvy, které pak rostou v těle vodních plžů. Proto cerkárie z vodní nádrže hned tak nezmizí.
„Kačenky odletí, ale napadení šneci tam zůstanou. Cerkáriemi jsou v podstatě napadeni na celý život. Pokud nevyhynou nebo pokud se neprovede nějaký razantní krok v rámci biotopu, tak tam ta nákaza je,“ dodává Mudra.
Pro snížení rizika hygienici radí namazat se před vstupem do vody odolným krémem a omezit dobu koupání.