Horníci z Ostravska hrozí protestními akcemi. Chtějí dříve do důchodu
Na ostravských šachtách roste napětí. Odborům se nelíbí, že vláda stále nerozhodla o možnosti dřívějšího odchodu horníků do důchodu. Týká se to déle sloužících havířů, na které se v minulosti vztahovalo zvláštní vládní nařízení. Teď mají ale stejné podmínky odchodu do penze jako ostatní. Odboráři proto hrozí protestními akcemi.
Horníci se zlobí už delší dobu. Podle nich se nic neděje a stát přestal brát v úvahu, že se mnoho havířů řádného důchodu ani nedožije:
„Ti, co pracují v těžkém průmyslu, by měli jít dřív, protože jsou vlastně osm hodin v dole.“ – „Je tam riziko prašnosti a po několika letech, kdo vás zaměstná?“
Že vše trvá příliš dlouho si myslí i odborový předák v OKD Jaromír Pytlík. Nepomáhají prý ani ostré dopisy.
„Přece nemůžeme čekat dva tři roky sliby o tom, že se vyřeší jak nařízení vlády 363, co se týče roku 2008, tak horníci, kteří nastoupili po roce 1992. Když se to nevyřeší, tak si můžete přehodit scénář polských horníků – použijeme veškeré prostředky k tomu, abychom si vydobyli, co nám právem náleží,“ upozorňuje Pytlík.
Otázka hornických důchodů je složitá. Vládní nařízení by mohlo akutně vyřešit situaci několika stovek havířů, všichni ostatní pak čekají na kompletní novou podobu důchodového zákona.
Podporu slíbil přímo na šachtě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. „Projednávání bylo v tuto chvíli přerušeno a je blokováno postojem ministerstva financí, ale já pevně doufám, že to bude vyřešeno na některém z nejbližších zasedání vlády. To je pro ty horníky, kteří už skutečně nebudou schopni další práce, a toto je jediné řešení toho problému,“ upřesnil.
Jestli horníci z OKD skutečně vyjdou do ulic, by mohlo být jasné už na konci března, protože do té doby se vláda sejde několikrát.
To, že jsou horníci z Ostravska slyšet, dokázali například na podzim 2013, kdy dav vtrhl i do tehdejšího sídla důlní firmy.