Dětský domov v Kropmachu má vlastní startovací byt. Děti se tam učí žít samy

Dětské domovy zajišťují nejen každodenní péči o svoje svěřence, ale i jejich přípravu do samostatného života. Projekt na původní byt už vypršel, dětský domov si ale zařídil vlastní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Startovací byt

Startovací byt | Foto: Dětský domov Krompach

Dětský domov v Krompachu na Českolipsku měl v Novém Boru pro plnoleté děti takzvaný startovací byt. Ten sloužil k tomu, aby si zvykly na samostatný život, naučily se hospodařit s časem a zvládat domácí práce.

„Aby uměly taky správně nakládat se svým volným časem a aby se naučily žít odděleně, samostatně bez té velké podpory, kterou mají u tet, které tady pracují jako vychovatelky," vysvětluje ředitelka dětského domova v Krompachu Regina Stiblíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětský domov v Krompachu na Českolipsku navštívil a startovací byt si prohlédl Tomáš Mařas

Byt si dětský domov mohl dovolit díky projektu Budoucnost pro Samuela, který už ale skončil, a tak si domov zařídil byt vlastní. Mohou do něj děti už od 16 let. I kvůli tomu má určitá omezení, například v případě, že se děti rozhodnou spát u kamarádů mimo domov, musí se to nahlásit přidělené sociální pracovnici.

„V momentě, kdy projekt Samuel skončil, jsme museli byt vrátit, ale zároveň jsme neměli v té době děti, které by byly starší 18 let. Uplynul další rok,situace se změnila a měli jsme děti starší 15 let, a tak jsme pro ně vymysleli startovací byt přímo v areálu dětského domova," dodává Regina Stiblíková.

Startovací byt v areálu domova je nad kanceláří ředitelky. Má předsíň, kuchyň, koupelnu i pokoje. Plnohodnotný byt, do kterého občas zavítá i kontrola z domova. I když v něm bydlí děti z dětského domova, všude je čisto.

„Můžeme tu mít současně chlapce i dívky," říká Ragina Stiblíková.

Zaměstnance dětských domovů zdržuje papírování, uvítali by méně byrokracie

Číst článek

Pokoj, kde bydlí chlapci, vypadá jako klasický studentský pokoj. Dívčí pokoj je momentálně prázdný.

„Přeji věci do domácnosti, třeba peřinu, kuchyňský potřeby a tak," svěřuje se šestnáctiletý Nikolas s tím, co by rád našel pod vánočním stromečkem. I on je v dětském domově a snaží se, aby mohl využít startovacího bytu.

„Chtěl bych se postarat sám o sebe. Musím být hodný, dodržovat pravidla a nekouřit," vysvětluje podmínky užívání bytu Nikolas, který je sice pracovitý, ale jako kuřák má problém: pokud se s cigaretou jako nedospělý nerozloučí, musí zapomenout i na startovací byt.


Zvětšit mapu

Marína Dvořáková, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme