Boj proti projektu revitalizace pardubických Tyršových sadů pokračuje
Velké emoce vyvolává už druhý rok obnova největšího parku v Pardubicích. Část veřejnosti odmítá kácení stovek stromů a zabetonování cest a dnes se bude demonstrovat proti předraženému vybavení parku. Tyršovy sady byly ve 30. letech společenským centrem, ale v posledních letech je vyhledávají spíš bezdomovci. Radnice proto požádala o evropskou dotaci a vybrala projekt podhledového parku za 90 milionů korun.
Hned od počátku se proti záměru zvedla vlna nevole. Lidem vadilo chystané kácení zhruba 400 stromů a tisíce místních se podepsaly už po tři petice.
„Pod tak masivní kácení se už podepsalo už téměř 2500 občanů,“ říká jeden z aktivistů. Radnice nakonec vykácela jen část dřevin, a to i přes odpor aktivistů, kteří v parku hlídali.
„Chystali se kácet tři zcela zdravé stromy, takže jsem se k těm stromům postavil. Mezitím ale pokáceli zdravý jasan, protože jsem tam nestačil doběhnout,“ vysvětluje další z aktivistů.
Dnes odpůrci kácení přicházejí s dalšími argumenty proti projektu. Tvrdí, že radnice v parku plýtvá. Miroslav Seiner z občanského sdružení Chráníme stromy absolutně nechápe, proč je běžné vybavení parku tak drahé:
„Lavička kolem 60 tisíc, jeden odpadkový koš téměř 6 tisíc, nové schodiště za 10 milionů.“
Náměstek primátorky František Brendl ale ceny obhajuje: „Lavičky budou atypické a budou odpovídat prostoru, který tam je.“
Brendl tvrdí, že radnice vybrala nejlevnější projekt: „Nemůžete mít něco předraženého, když na to uděláte veřejnou soutěž.“
Aktivista Jan Linhart upozorňuje na to, že ekologická sdružení kromě protestů upozorní i Brusel, a to na špatné zacházení s finančními prostředky: „V důsledku by to mohlo znamenat, že dotace městu nebude přidělena.“
„Na to samozřejmě připraveni nejsme, ale nechť to udělají,“ reaguje Brendl, který bude na dnešní demonstraci chybět. Shromáždění se totiž koná ve stejnou chvíli jako zasedání městského zastupitelstva.