Ani po 15 letech od ničivých povodní se Troubky nedočkaly slibovaného ohrázování
Symbolem povodní z roku 1997 se v Česku staly Troubky. Obec na soutoku Bečvy a Moravy zasáhla povodňová vlna, která vzala sebou na tři stovky domů, o život přišlo devět lidí. Za patnáct let se toho hodně změnilo. Troubky se proměnily v moderní vesnici 21. století. Jen slibovaného ohrázování, které by chránilo obecní i soukromý majetek, se místní zatím nedočkali.
Devět lidských životů a obrovské škody na majetku napáchala povodeň v Troubkách na Přerovsku v roce 1997. Povodňová vlna do vesnice přišla 7. července večer z Přerova. Voda zaplavila domy během krátké chvíle, bez varování.
„Ulice rozbahněné, domy rozbořené, infrastruktura poničená. Ta vzpomínka nejde vymazat z paměti,“ vzpomíná jeden z obyvatel na strašné chvíle.
Troubky na Přerovsku už 15 let čekají na stavbu ohrázování. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Radiožurnálu Jana Zemková
Vesnice se během jedné noci stala symbolem záplav. A také místem, které probudilo obrovskou solidaritu. Po opadnutí vody do obce přijížděla také řada politiků. Troubeckým slibovali ochranu před velkou vodou v podobě
ohrázování obce.
Uplynulo dlouhých patnáct let. Opravila se infrastruktura, postavily se nové domy. Jen slibované hráze se místní zatím nedočkali. Zato přišly další povodně. V létě 2010 skončila pod vodou vesnice.
„Byli jsme tak šťastní, že se to po té povodni dává dohromady. Že máme pěkné baráky, olíčené. Vždyť jestli ta povodeň tady bude ještě tak dvakrát, tak to bude mrtvá dědina,“ říká místní obyvatelka.
Lidé se znovu začínají prát, kdy se konečně dočkají slibované ochrany před velkou vodou. „Počasí je takové, že nás pronásledují přívalové deště. To riziko je tady velké,“ upozorňuje jeden z obyvatel Troubek.
Až loni se začalo něco řešit. Obec postavila na svém okraji ochranný val. Vodohospodáři představili projekt stavby ohrázování Troubek. Většina troubeckých jej ale odmítla. Nelíbilo se jim, že hráze povedou blízko jejich domů.
Obec proto nechala vypracovat vlastní návrh protipovodňové ochrany. Která z variant bude pro ochranu Troubek vhodnější, mají podle starosty Radka Brázdy posoudit odborníci. Obec pak jednu z nich vybere
„Je to běh na dlouhou trať, protože musíte změnit územní plán. Získat pozemky, hlavně přejít přes experta, který řekne: tato stavba v takovýchto nákladech je v pořádku, ochrání tu obec takovým způsobem, že to vyrovná případné škody,“ vysvětluje.
Kdy se ale hráz začne stavět, není ani po 15 letech od ničivých povodní jasné.