Novináři Gershkovich a Kurmaševová a dalších 24 lidí. Proběhla největší výměna vězňů od studené války

Rusko, Spojené státy a některé další evropské země si právě vyměňují vězně. Součástí rozsáhlé výměny má být celkem 26 lidí, mezi nimi dopisovatel deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich, bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan a rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová, která před zadržením žila v Česku. Turecko bez dalších podrobností uvedlo, že nyní koordinuje výměnu vězňů; americké ani ruské úřady se zatím nevyjádřily.

Moskva/Washington (Aktualizováno: 15:40 1. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evan Gershkovich u soudu

Evan Gershkovich by měl být jedním z vyměněných vězňů. | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters by měli být součástí výměny občané USA, Německa, Polska, Slovinska, Norska, Ruska a Běloruska. Deset vězňů, včetně dvou nezletilých, mělo být přesunuto do Ruska, tři do Spojených států a třináct do Německa.

5:39

Neudělala nic špatného a celý svět to ví, říká manžel Ruskem vězněné novinářky Kurmaševové

Číst článek

Koordinátorem výměny je Turecko, k organizaci se přihlásila tamní tajná služba MIT. Zapojení země následně potvrdil úřad prezidenta Erdogana. Agentura Reuters ještě před vydáním prohlášení s odvoláním na svědka uvedla, že v Ankaře přistálo ruské vládní letadlo.

Novinářka z Prahy

O možné výměně vězňů v posledních dnech média spekulovala. Nasvědčovaly tomu přesuny některých vězňů v Rusku. Výměna by se mohla týkat i Rusa Vadima Krasikova, který si v Německu odpykává doživotí za vraždu Čečence s gruzínským pasem spáchanou v roce 2019 v centru Berlína. Sama Moskva výměnu vězňů v minulosti nevylučovala.

Krasikov by podle médií mohl být vyměněn za německého občana Rico Kriegera, kterého v Bělorusku odsoudili k trestu smrti. 30. července mu udělil milost běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko.

Součástí výměny vězňů mezi USA a Ruskem bude podle BBC i novinářka Kurmaševová, která žila v Česku a pracovala pro Rádio Svobodná Evropa. Občanka Ruska i Spojených států si letos v červenci vyslechla trest 6,5 roku za šíření dezinformací. Lidé z novinářčina okolí označili proces za nespravedlivý.

K výměně vězňů se vyjádřil i český prezident Petr Pavel. Jedná se podle něj o pozitivní signál toho, že jsou spolu země schopny komunikovat. Přesto se podle něj nebude jednat o zásadní průlom ve vztahu Západu a Ruska.

Tresty za špionáž

Gershkovich i Whelan jsou americkým ministerstvem zahraničí považováni za neprávem zadržené. 

Americký novinář Gershkovich je vinen ze špionáže, rozhodl ruský soud. Za mřížemi má strávit 16 let

Číst článek

Novináře Gershkoviche zatkli v březnu loňského roku v Jekatěrinburgu. Šlo o první zatčení amerického novináře v Rusku od konce studené války.

Letos v červenci byl za špionáž odsouzen k šestnácti letům vězení. Spojené státy, deník The Wall Street Journal, kde pracuje, i řada jeho podporovatelů označila proces za vykonstruovaný.

Bývalého člena americké námořní pěchoty Whelana, který má zároveň i irské, britské a kanadské občanství, zadrželi ruské úřady roku 2018 v Moskvě. I on obdržel trest šestnácti let vězení za špionáž. 

Vykonával ho v pracovním táboře v ruské republice Mordvinsko zhruba 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Nestal se součástí minulých výměn vězňů mezi Washingtonem a Kremlem.

Roku 2022 došlo ke dvěma takovým výměnám. V dubnu toho roku se týkala dvou bývalých vojáků, Američana Trevora Reeda a Rusa Konstantina Jarošenka. V prosinci si pak země vyměnily americkou basketbalistku Brittney Grinerovou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta.

tko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme