Slovenská ministryně Šimkovičová chce dohled nad telerozhlasem. Plánuje schůzky s novým vedením

Slovenská ministryně kultury se chce každý týden setkávat s novým vedením slovenských veřejnoprávních médií a konzultovat jejich kroky. Martina Šimkovičová to řekla v rozhovoru pro agenturu TASR. Nově založená STVR má za sebou první týden fungování.

Slovensko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová | Foto: Jakub Kotian/TASR | Zdroj: Profimedia

Martina Šimkovičová sice tvrdí, že bude instituce Slovenská televize a rozhlas nezávislá, zároveň chce ale detailně kontrolovat její kroky. Už teď zdůrazňuje, že od dočasně pověřeného generálního ředitele neočekává žádné velké změny. Konzultovat s ním chce prý především financování média.

6:04

Analytik: Přeměna slovenské televize je tlakem i na soukromá média, kterým nová STVR ukrojí z reklamy

Číst článek

STVR vznikla zánikem RTVS v pondělí, kdy zákon o ní vstoupil v platnost. Její zaměstnanci o tom předem neměli žádné informace a půl dne ani nevěděli, jak konkrétně se nové médium má ve vysílání označovat.

V praxi se zákon projevil i tím, že ve vedení stanice předčasně skončil její generální ředitel Ľuboš Machaj. Řízením STVR byl dočasně pověřen Igor Slanina, který skoro 20 let působil v reklamní společnosti Akzent Media, býval šéfem Technických služeb Starého Města v Bratislavě a také ředitelem Media RTVS, tedy exkluzivního prodejce vysílacího času, připomněl server HNonline.sk.

Příštího řádného ředitele STVR bude podle zákona volit rada televize a rozhlasu v novém složení. Čtyři členy rady jmenuje ministryně Šimkovičová, zbylých pět zvolí parlament.

‚Děláme vše jako doteď, ale s nejistotou, co bude dál.‘ Na Slovensku vstoupil v platnost zákon o RTVS

Číst článek

Šimkovičová při zdůvodnění zákona před poslanci řekla, že vysílání RTVS začalo postupně ztrácet prvky objektivity a rezignovalo na vyváženost.

Nespokojení zaměstnanci RTVS ale označili zákon za prostředek, kterým chce vládní koalice veřejnoprávní médium ovládnout. Proti nové právní úpravě protestovali také formou výstražné stávky.

Vláda ale takový pohled odmítá. Trojice opozičních stran už nicméně oznámila, že zákon napadla u ústavního soudu.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme