Na ulici řeší strážníci špatné parkování pokutou a odtahem. V garážích bytových domů to ale nejde
Koupí si byt, s ním parkovací stání, i přesto jim na něm občas parkuje někdo cizí. Tisíce řidičů ve městech parkují na místech rezervovaných pro bytové domy, úřady, zásobování nebo pro konkrétní registrační značku. Ukazují to statistiky městské policie. Zatímco neoprávněné parkování na ulici strážníci vyřešit můžou, v případě neoprávněného parkování v garážích bytových domů už tuhle pravomoc nemají.
„Vjezd do garáže je chráněný čipem je tam přístup přes čidla, člověk musí přijet ke garážovým vratům, přiložit k senzoru, dveře pípnou a začnou se otevírat,“ ukazuje Michal Kocmich, který bydlí ve velkém bytovém komplexu v Praze 9. I přesto se podle něj do garáží dostanou cizí řidiči. Většinou jiní obyvatelé domu, kteří koupené parkovací místo nemají, nebo návštěvy.
„My jsme si za peníze koupili parkovací stání, která jsou naprosto zřetelně označená, takže nemůže dojít k omylu. A přesto, čas od času, tu nějaké cizí auto zaparkuje. Ne na pět minut, ale na celý den. Někdo tady občas parkoval i dva a více dnů,“ popisuje Kocmich. On pak musí parkovat za poplatek venku v modré zóně.
Podobné problémy má i Jan Váňa, který bydlí nedaleko. „Je nepříjemné, člověk přijede a na tom místě někdo stojí. I když dá za stěrač telefon nebo ,Omlouvám se, stojím vám na místě,‘ tak auto je zamčené, a já potřebu vyložit rodinu. Když zavoláte na to číslo, tak vám řeknou, že jsou v divadle a odjedou za dvě hodiny.“
Omezíme tranzit Prahou 1. Zaparkují jen místní a firmy s provozovnou, ne se sídlem, plánuje starostka
Číst článek
Podle advokáta Petra Juráně by s neoprávněným parkováním v garážích pomohla úprava stanov společenství vlastníků bytů.
„Je především třeba, aby si vlastníci jednotek upravili ve stanovách a domovním řádu podrobně povinnosti, kterými si budou řídit, a i případné sankce pro případ jejich porušení. Pravidla jsou tak závazná nejen pro samotné vlastníky, ale i pro nájemce nebo návštěvy v domě,“ popisuje.
Strážníci zasáhnout nemůžou
Společenství vlastníků bytů z domu, kde bydlí Jan Váňa, se obrátilo i na městskou policii v Praze. Ta ale nemá pravomoci k tomu, aby u neoprávněného parkování v garážích zasáhla. „Strážník může řešit neoprávněné užití vyhrazeného parkoviště u bytových domů pouze v případě, že se jedná o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, která je řádně označena dopravní značkou, tedy svislou, případně vodorovnou,“ vysvětluje mluvčí Irena Seifertová.
Rozšíření parkování na chodník v pražské Nerudově ulici nepomohlo. Parkují tu turisté, stěžují si rezidenti
Číst článek
Jak strážníci postupují ve chvíli, kdy někdo obsadí parkovací místo na ulici s vyznačenou rezervací pro zásobování, organizace, úřady nebo auto s konkrétní registrační značkou, popisuje mluvčí městské policie Brno Jakub Ghanem.
„Pokud jde o tento typ komunikace, strážníci si nejprve vyžádají od kompetentní osoby rozhodnutí silničního správního orgánu o umístění dopravního značení a nahlížejí i do nákresu parkovacího stání. Na základě toho potom rozhodují o dalším postupu,“ řekl.
Řidič pak může dostat až dvoutisícovou pokutu a navíc mu hrozí odtažení vozidla. V Brně letos strážníci evidují téměř dva tisíce případů neoprávněného parkování, podobně je to v Olomouci a v Hradci Králové. V Praze se počet těchto případů vyšplhal podle statistik městské policie na téměř dvacet tisíc.