Marek Výborný skončí ve funkci předsedy KDU-ČSL, šéf lidovců se chce věnovat rodině
Marek Výborný rezignuje na funkci předsedy KDU-ČSL k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Poslanecký mandát si prozatím chce ponechat, nevylučuje ale pozdější odchod. V úterý to oznámil na tiskové konferenci. Výborný se rozhodl skončit v čele strany z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Výborný má tři děti, zdůraznil, že rodič je víc než politik.
Výborný v úterý své rozhodnutí projednal s předsednictvem i celostátním výborem strany. Svolání mimořádného sjezdu musí ještě potvrdit celostátní konference KDU-ČSL, která se uskuteční v prosinci. Celostátní výbor v úterý Výbornému poděkoval za jeho činnost ve vedení strany.
Poslanecký mandát si Výborný zatím chce ponechat. „Nezastírám, že i to je práce na víc než plný úvazek, ale udělám maximum, abych dokázal tuto práci, tuto službu skloubit s tím být tátou tří dětí na plný úvazek,“ řekl. Nevyloučil však, že by rozhodnutí o setrvání ve sněmovně mohl během nadcházejících měsíců změnit.
K tomu, kdo by ho mohl v čele lidovců nahradit, se Výborný nechtěl vyjadřovat, nehodlá dávat straníkům žádná doporučení. První místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková v úterý nechtěla mluvit o tom, zda bude o vrcholnou stranickou funkci usilovat. Podle ní je informace o Výborného odchodu příliš čerstvá na podobné úvahy.
Reakce politiků
K odchodu Výborného se na sociálních sítích vyjádřili i někteří politici. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan napsal, že ho Výborného odchod mrzí, lidsky ho ale jako otec chápe. „Diskutoval jsem s ním rád a často, i přes dílčí rozdíly vždy přímo a férově,“ napsal na twitteru.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) udělala Výborný rozhodnutí, „které by v jeho situaci zvolil asi každý. Zvolil si rodinu,“ napsal Petříček.
Výborného spolustraník a europoslanec Tomáš Zdechovský napsal, že pevně věří, že se po čase do vedení strany vrátí.
Výborný v čele strany nahradil po více než osmi letech Pavla Bělobrádka. Do sněmovny se dostal v roce 2017 jako poslanec za Pardubický kraj. KDU-ČSL se v současnosti podle různých výzkumů volebních preferencí nejčastěji pohybuje lehce nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.