V americkém městečku Ferguson znovu vyšly do ulic stovky lidí
Tisíce lidí si po celých Spojených státech připomněly památku 18letého amerického mladíka, kterého zastřelila policie ve státě Missouri. Pět dnů po smrti Michaela Browna vyšli do ulic znovu i obyvatelé města Ferguson. Poté co protesty v minulých dnech skončily střety s těžkooděnci, se kontroly chopila státní policie.
Pátou noc za sebou protestují v ulicích Fergusonu stovky lidí. A žádají spravedlnost pro Michaela Browna.
„Jsem tu kvůli svému bratranci Miku Brownovi,“ říká 29letý příbuzný zastřeleného mladíka Lloyd Williams.
Svědkem protestů ve Fergusonu byla i zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová
„Jsem tu kvůli tomu, protože považuju za špatné, když policie zastřelí neozbrojeného 18letého mladíka – a je jedno jaké je barvy pleti. Jsem tu také proto, že chci dokázat, že protestujeme pokojně a bez násilí,“ dodává Lloyd Williams.
Před dvěma dny skončil Lloyd na 12 hodin bez vysvětlení v policejní cele. Jako mnozí další i on kritizuje tvrdý postup policie, která nasadila proti demonstrantům těžkooděnce s armádními zbraněmi.
Těžkooděnce vystřídaly běžné uniformy
A pochvaluje si rázné změny, které po čtyřech nocích protestů ve čtvrtek ohlásil guvernér státu Missouri. Místní policii nahradily státní patroly.
K uměřenosti vyzval zásahové jednotky prezident Barack Obama, to vše rázem změnilo atmosféru.
Poprvé po několika dnech bylo možné vidět, jak se mezi lidmi proplétají policisté v běžných uniformách, potřásají si s protestujícími rukama a živě konverzují o tom, co se vlastně ve městě děje.
Major Rony Robertson patří k jednotce ze Saint Louis, která, jak vysvětluje, je tu proto, aby se protesty odehrávaly v klidu a bez násilí.
„Nejsem překvapený tím, co se děje. Je tu spousta léta neřešených problémů, které se zametaly pod koberec. Naše role teď je, místním lidem naslouchat, snažit se jim pomoci tragický incident překonat a zjednat spravedlnost,“ dodává major Rony Robertson.
Zvětšit mapu