Ukrajina se bojí útoku Ruska. Obrátila se na Evropskou unii
Na Ukrajině rostou obavy z úderu Ruska. Ten má být odvetou za vypálení granátu z ukrajinského území. Výbuch zasáhl město Doněck v ruské rostovské oblasti a zabil jednoho Rusa. Ukrajinský prezident Petro Porošenko se obrátil na Evropskou unii, aby zareagovala na přímé ruské útoky na ukrajinské cíle.
Ukrajinské úřady tvrdí, že Rusko nejen separatisty na východě podporuje vojensky, ale dokonce prý umožňuje ostřelování postů ukrajinských sil přímo z Ruska.
Prezident Porošenko během telefonického rozhovoru s předsedou Evropské rady Van Rompuyem přislíbil, že Kyjev dodá do Bruselu důkazy těchto útoků.
Nejnovější vývoj komentoval analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek
V Luhanské oblasti pokračují tuhé boje mezi separatisty a ukrajinskými silami. Obyvatelé města jsou vyzýváni, aby neopouštěli své domovy. I tak roste počet civilních obětí. Za posledních 24 hodin byli zabiti minimálně tři lidé a 14 dalších bylo zraněno.
Proruští separatisté údajně sestřelili ukrajinský vojenský dopravní letoun An-26
Číst článek
Podle ruského listu Kommersant Kreml údajně zvažuje možnost cílených úderů na Ukrajinu jako odvetu za nedělní incident, při kterém granát z Ukrajiny zabil v Rusku jednoho muže. Ruské ministerstvo zahraničí označilo událost za agresi a varovalo, že může mít „nezvratné následky“.
Budování vyjednávacích pozic
„Doufejme, že je to jen rétorika,“ komentoval výhrůžky odvetnými údery analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. „Upřímně řečeno události posledních měsíců ukázaly, že Rusko nebo Kreml nelze podceňovat. Jsou schopny sáhnout k lecjakým krokům.“
„Ale v této konkrétní situaci se nezdá, že by se chystala nějaká větší akce vůči Ukrajině,“ míní Votápek.“
„Myslím, že ruská strana si buduje svou vyjednávací pozici. Snaží se udržet boje separatistů, aby nepodlehli ukrajinské armádě alespoň do doby, než budou vedena nějaká vyjednávání.“
Pro ukrajinskou vládu je v současné situaci podle Votápka nejlepší pokračovat v operaci na obnovení suverenity na východní Ukrajině.
„Tím oslabit vyjednávací pozici Ruska. A poté – ale už ne z pozice jakési rozvrácené země, země vydané na milost a nemilost svému sousedu – jednat s Moskvou o úpravě vzájemných vztahů.“