Pražské vysoké školy by mohly získat z EU až 19 miliard korun na vědu a výzkum

Praha patří mezi bohaté regiony Evropské unie, a tak na rozdíl od jiných měst v zemi nedostává tolik peněz na podporu vědy, výzkumu nebo zdravotnictví. V uplynulých sedmi letech pražské univerzity získaly z celkového osmdesátimiliardového balíku pouze 2,5 miliardy. Ministerstvo pro místní rozvoj teď ale tvrdí, že v následujících sedmi letech by to mělo být mnohem lepší. Vysoké školy v metropoli by tak mohly počítat s 13 až 19 miliardami korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inaugurace, rektor Univerzity Karlovy

Inaugurace, rektor Univerzity Karlovy | Foto: Filip Jandourek

Dostavba kampusu na Albertově, úprava stávajících studijních prostor nebo nové výzkumné přístroje - to všechno by Univerzita Karlova ráda zaplatila právě z peněz od Evropské unie.

Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna ale záleží na tom, jak kvalitně univerzita projekty připraví, a také na ochotě státu se na financování podílet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na financování pražských vysokých škol se zaměřila redaktorka Anna Königsmarková

„Budou moct být podpořeny takové projekty, jejichž účinky, jejichž benefit se projeví nejen na území Prahy, ale budou z nich mít prospěch i občané nebo instituce ve zbytku České republiky, například mimopražští studenti pražských vysokých škol,“ vysvětluje Braun.

Právě v těchto dnech jednají univerzity s ministerstvem a Evropskou komisí o tom, jakou částkou bude stát muset přispět. Dosud to bylo 85 procent z Bruselu, 15 procent doplácela dotčená škola nebo instituce. Rektorovi Karlovy Univerzity Tomáši Zimovi se nelíbí, že by to v Praze mělo být jinak.

„S kolegy - ostatními pražskými rektory - považujeme za nemravné, aby jiná vysoká škola měla 85 procent a pražské vysoké školy pouze 50 procent. Vedou se jednání o tom, že těch 35 procent by bylo dofinancováno ze státního rozpočtu,“ říká Zima.

V ohrožení je konkurenceschopnost ČR, varují rektoři

Pokud se lepší podmínky vyjednat nepodaří, bude podle rektora Karlovy univerzity úroveň pražských škol dál klesat a bude to mít dopad na celou republiku.

„Pokud nedojde k úpravě financování, a v tom jsme zajedno i s Akademií věd i ostatními vysokými školami, tak se zhorší konkurenceschopnost České republiky. Nikoliv Prahy, ale České republiky. V Praze se odehrává 70 až 75 procent výzkumu České republiky,“ upozorňuje Tomáš Zima.

Náměstek Braun z ministerstva tvrdí, že jsou na takovou variantu připraveni. Pokud by Evropská unie nehradila 85 procent nákladů, dofinancování zajistí zejména Operační program výzkum, vývoj, vzdělávání v gesci ministerstva školství. Kdy univerzity dostanou peníze fakticky, ale jasné zatím není.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme