Zahradní muzeum Boheminium nově obohatil model hradu a zámku Bečov
Zahradní muzeum stavebních památek Boheminium u Mariánských Lázních na Chebsku obohatil nový miniaturní model. Unikátní park nabízí desítky replik nejvýznamnějších českých památek. Například hrad Karlštejn nebo zámek Červená Lhota. Letošní expozici doplnil Státní hrad a zámek Bečov.
Monument v podobě hradozámeckého areálu se nachází v těsné blízkosti královského hradu Bezděz, který byl odhalen loni.
„Hrad a zámek Bečov zná veřejnost poměrně málo, protože je to složitý komplex staveb mnoha různých architektonických druhů – gotiky, renesance, baroka – a zdá se, že tam není žádná dominanta. A u nás ho uvidí tak, jak ho vlastně v Bečově nemá nikdy šanci vidět - a to celý, komplet.“
„Může si ho tady obejít a hrad uvidí ze všech stran. Bečov je třeba zarostlý v lese, my ho tady máme poměrně hezky odkrytý. Takže, jak je to komplexně složitá stavba, uvidí člověk až tady,“ uvádí na adresu jedinečné státní památky ředitel parku Radek Míka.
Na nové přírůstky zahradního muzea Boheminium v Mariánských Lázních se zašla podívat redaktorka Pavla Sofilkaničová
Odhalení Bečova podle ředitele navazuje na unikátní expozici útrpného práva po zdejších památkách.
„Cestování po popravištích se zdá morbidní, ale v Karlovarském kraji se dochovalo hodně památek, které jsou spojeny s hrdelní tematikou. Jsou to popraviště jak právě na Bečově, nebo ve Slavkově. Na zámku Kynžvart máme muzeum kata Husa, který byl jedním z nejznámějších katů v té poslední éře popravčích mistrů.“
„Takže jsme se rozhodli, že tuto tematiku podpoříme, a vyrobili jsme pro Karlovarský kraj průvodce a mapu památek. A budeme tím vlastně propagovat hrady, památky, zámky, které se s touto tematikou spojovaly, a to je Loket, Bečov, Žlutice, Toužim, Mnichov a nakonec i Mariánské Lázně,“ dodává ředitel parku Radek Míka.
Práce na celém komplexu trvaly čtyři roky. I tentokrát při výrobě pomáhala věznice z Horního Slavkova na Sokolovsku. Zbývá ještě dokončit koryto řeky Teplé.