Řemeslníci v rámci vzdělávacího kurzu opravují zchátralý zámek v Brtnici
Řemeslníci z Vysočiny se díky speciálnímu kurzu mohli pustit do oprav brtnického zámku. Po hodinách teorie přišla na řadu praktická část. Brtnický zámek nabízí všem řemeslníkům dostatek možností na výuku. Například tesaři opravují šindelem pokryté věžičky u vstupu.
„Měl jsem štěstí, že jsem pracoval na těch památkových objektech. Rád bych se na to specializoval, ale nevyhýbám se ani novým stavbám,“ říká tesař Martin Šnajdr.
Historické stavby má rád i proto, že se tesařské řemeslo v jeho rodině dědí. „Nejstarší tesař byl Tomáš Kubata v roce 1741. Od té doby tam byly přestávky, ale teď jsme tak čtyři generace za sebou,“ pokračuje Šnajdr.
Na kurz péče o historické stavby ho přilákal například Petr Klouda, jehož otec dělá šindelové střechy a na Jihlavsku už má za sebou spoustu realizací.
„Na věžičce se demontovala dožilá šindelová krytina, sanovalo se jedno místo, které bylo napadené dřevokaznou houbou, a teď budeme montovat šindelovou krytinu,“ vysvětluje během práce Šnajdr.
Podle organizátora akce a pracovníka památkového ústavu Tomáše Víchy je právě řemeslník jednou z nejdůležitějších součástí obnovy památek. S lidmi, kteří pracují na brtnickém zámku, je velice spokojen.
„To řemeslo je krásný. Přiznám, že i když to má člověk rád, někdy by s tím nejraději seknul. Pak ale přijde výzva, třeba tento kurz a jedete dál,“ hodnotí své povolání Šnajdr.
Řemeslníkům vyhovuje, že se na kurzu vzdělávají navzájem. Každý má jiné zkušenosti, stejně tak i každá stavba je jiná.