Angličtí fotbaloví chuligáni měli tu nejhorší pověst. Pomohl přísný zákon
Angličtí fotbaloví chuligáni měli v 80. letech celosvětově tu vůbec nejhorší pověst. Od té doby se ale situace radikálně změnila a počet zatčení v souvislosti s násilnostmi příznivců teď na ostrovech klesl na rekordně nízkou úroveň. Průlom přinesly hlavně větší pravomoci policie a soudů.
Až na samé dno klesla reputace anglických fanoušků v roce 1985, kdy řádění příznivců Liverpoolu na Heyselově stadionu v Bruselu nepřežilo 39 fanoušků Juventusu Turín. Násilnosti doprovázely taky řadu zápasů na Britských ostrovech.
Tehdejší vládu Margaret Thatcherové to dokonce přinutilo svolat ‚válečný kabinet‘ s cílem zastavit nechvalně proslulé rowdies. Situace se začala měnit po roce 1989, kdy poslanci přijali Zákon o fotbalových fanoušcích.
O tom, jak se Británie vypořádala s chuligány, mluvil zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek
Jeden z jeho doplňků dává britským soudům pravomoc udělit zákaz vstupu na fotbalové stadiony těm osobám, které byly usvědčené ze spáchání závažného deliktu souvisejícího s fotbalem.
Policie pak může soud požádat o uvalení podobného zákazu i na osoby, které se násilného chování nedopustily přímo na fotbalových stadionech nebo v jejich okolí. V případě velkých mezinárodních akcí musejí ‚známé firmy‘ často odevzdat cestovní doklady a pravidelně se hlásit na místní policejní stanici.
Podle expertů přispěla ke zlepšení situace také povinnost profesionálních klubů nabízet příznivcům pouze místa k sezení. Od roku 1991 je pak trestným činem vniknutí na trávník, i kdyby se fanoušek chtěl nakrásně jen podělit o svou radost s hráči.
V sezóně 2012/2013 evidovala policie jen 2456 zatčení souvisejících s fotbalovými fanoušky, což je zanedbatelné číslo vzhledem k 39 milionům příznivců, kteří v té době zavítali do ochozů.
Šéf FAČR Pelta chce prosadit protichuligánský zákon, sejde se kvůli tomu s ministrem Chládkem
Číst článek