Před 75 lety - v první den okupace - nacisté vypálili olomouckou synagogu
Přesně před 75 lety napochodovala nacistická vojska do centra Olomouce, českého města s početným německy mluvícím obyvatelstvem i silnou a úspěšnou židovskou menšinou. Z radnice visely hákové kříže a v noci ozářil oblohu obrovský požár. Nacisté zapálili olomouckou synagogu. První okamžiky německé okupace v Olomouci připomíná Blanka Mazalová.
15. března bylo pošmourné ráno. Už krátce po šesté vjíždějí první motorizované jednotky wehrmachtu směrem od Šternberka do Olomouce. V 7 hodin obsazují neředínské letiště, o čtyři hodiny později už plukovník Harde na olomoucké radnici přebírá vládu nad městem.
Z oken vyvěšuje hákové kříže a odpoledne zahajuje propagační akci, když se na náměstí z polní kuchyně rozdává německý guláš. Nejvíc ohrožená je ale početná a prosperující židovská komunita.
Ukazuje se, že rabínské modlitby je opravdu potřeba - v noci nacisté zapalují symbol místních Židů - monumentální synagogu. Na dnešním Palachově náměstí sloužila víc než čtyřicet let.
Vojáci k obrovskému požáru nepřipustili žádnou z 15 jednotek hasičů. Do dvou let srovnali vězni tehdejšího režimu stavbu se zemí. Dochovalo se jen pár lavic a oken.
Před 75 lety ‚přiletěla černá vrána‘ a Ribbentrop vyhlásil Protektorát Čechy a Morava
Číst článek
„Zachovaly se lavice, které byly později instalovány v synagoze v Krnově. Druhá věc, která se zachovala, bylo šest oken, z nichž jedno je v knihovně judaistiky Filozofické fakulty.“
Podle místopředsedy olomoucké židovské obce Tomáše Hrbka bylo vypálení olomoucké synagogy předzvěstí tragického osudu místních Židů.
V Olomouce do koncentračních táborů nacisti deportovali tři a půl tisíce lidí. Mezi nimi také tehdy třináctiletého Petra Becka. Netušil, že ho čeká věci mnohem horší. Z Terezína se dostal do Osvětimi, kde maminku a bratra viděl naposledy. Jen zázrakem přežil pochod smrti:
„To bylo někdy ke konci ledna. Šli jsme do transportu smrti. Lehl jsem si k mrtvým, nechal jsem je přejít. Utekl jsem a dostal jsem se do Katovic. Druhý den už to bylo obsazené Sovětskou armádou.“
Po pětasedmdesáti letech malé vitrážové okno z olomoucké synagogy zdobí olomoucké Centrum judaistických studií. Dostalo zpět do těsné blízkosti původní parcely synagogy a spolu s rabínským zpěvem připomíná hrůzné historické události.