Zemřel vynálezce vteřinového lepidla. Bylo mu 94 let
V 94 letech zemřel Harry Wesley Coover. Vynálezce "superlepidla", které známe spíš pod pojmem vteřinové. A jak to někdy u velkých objevů bývá, hmota, která je jeho základem, vznikla v laboratoři omylem, při nehodě, která vedla k vytvoření kyanoakrylátů.
K vynálezu došlo v sídle tehdejšího Cooverova zaměstnavatele Kodak Laroratories, kde v roce 1942 pracoval s Joynerem na vývoji transparentního plastu, který by se hodil k výrobě dělových zaměřovačů.
Zemřel vynálezce vteřinového lepidla Harry Wesley Coover. Téma pro odborníka na polymery z VŠCHT Vratislava Ducháčka.
„Při výzkumu nicméně objevil takzvané kyanoakryláty, které měly schopnost výborně spojovat povrchy z nejrůznějších materiálů. Základní výhoda je právě ve spojování nejrůznějších struktur a povrchů,“ uvedl pro Rádio Česko odborník na polymery z VŠCHT Vratislav Ducháček a dodal:
„Na trh pak tyto produkty byly dodávány pod názvy Super glue nebo Crazy glue.“
Zpočátku ale lepidlo bylo přijímáno spíše se smíšenými pocity. „Potíž je v tom, že takové lepidlo lepí rychle. Některé povrchy pospojuje do pár minut, další ale třeba i do několika vteřin. Může například dojít k přilepení prstu, což není příjemné. Navíc produkt před tím než zpolymeruje, dráždí pokožku. K největšímu prodejnímu boomu ale došlo až v 70. letech 20. století. Tehdy se začalo lepidlo vyrábět takřka po celém světě, například i v NDR,“ řekl Ducháček.
Za zmínku rovněž stojí, že vynálezce lepidla Coover získal přes 460 různých patentů, Průmyslový výzkumný ústav jej vyznamenal zlatou medailí a americký patentní úřad zařadil do síně slávy.