Vědecké centrum Biocev startuje s výzkumem genů. Je nadějí pro těžce nemocné pacienty
Vědecké mezinárodní centrum Biocev oficiálně startuje svůj první výzkumný program. Badatelé z Česka i zahraničí chtějí zkoumat geny a přijít na nové metody léčby.
Vědci budou v programu ‚funkční genomiky‘ poznávat u myší konkrétní funkce genů. Jejich pochopení může změnit léčbu například u kardiovaskulárních nemocí nebo rakoviny tlustého střeva.
Do českého výzkumu se v Biocevu zapojí i zahraniční vědci, říká vědecký koordinátor Václav Pačes:
„Čtvrtina pracovníků tam bude během následujících pěti let ze zahraničí. Dále by to mělo růst možná až na polovinu.“
„My bychom chtěli z Biocevu udělat skutečně mezinárodní, přinejmenším evropskou instituci, se zaměřením na transfer výsledků základního výzkumu do praktických aplikací. Budeme tam chtít mít i velmi úzké kontakty s lékařskými pracovišti,“ dodává Pačes.
Biocev je jedním ze šesti velkých mezinárodních vědeckých center, která vyrostou v Česku. Na třímiliardový projekt Akademie věd a Univerzity Karlovy posílá Brusel více než dvě miliardy korun.
„My jsme se po dohodě s Univerzitou Karlovou rozhodli investovat energii, lidi a částečně také finance do této oblasti, protože biomedicína a biotechnologie jsou jedním z velmi slibných odvětví v oblasti přírodních věd,“ uvádí předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Projekt je prioritou také pro stát, který ho finančně podpoří, říká ministr školství Petr Fiala:
„Český stát je si dobře vědom své odpovědnosti za udržení těchto jedinečných infrastruktur. Proto jsme připravili národní program udržitelnosti, který by měl zajistit finanční prostředky ze státního rozpočtu každoročně ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.“
Centrum se začne ve Vestci u Prahy budovat příští rok, hotovo má být do konce roku 2014.