Vědci vypěstovali kloub lidské čelisti
Vědci z Columbijské univerzity jsou první, kterým se z kmenových buněk podařilo vypěstovat kompaktní lidskou kost v plné velikosti.
Onou kostí je temporomandibulární kloub, který připojuje dolní čelist k lebce. Problémy s tímto kloubem má asi čtvrtina lidské populace. Projevují se bolestí a změněnou pohyblivostí dolní čelisti, kterou někdy doprovázejí vrzavé zvuky v kloubu. V současnosti se poškozený kloub nahrazuje kusem kosti ze stehna nebo kyčle, ale tkáňoví inženýři sní o tom, že budou moct lidem nové klouby vypěstovat z jejich kmenových buněk.
Práce vědců z Columbijské univerzity ukazuje, že zanedlouho už nemusí jít jen o snění. Vědci si pořídili snímky pacientovy čelisti a podle nich vytvořili „lešení“ z houbovité kosti, které přesně odpovídalo tvaru kloubu. Lešení vědci osídlili kmenovými buňkami kostní dřeně a umístili jej do bioreaktoru. Speciální živné médium a fyzikální podmínky prostředí stimulovaly buňky k tvorbě kosti. Kost je metabolicky velmi aktivní, takže už po pěti týdnech vědci získali 4 centimetry vysokou kompaktní kost, která přesně odpovídala tvaru temporomandibulárního kloubu. Dalším krokem bude vyzkoušet napojení vypěstované kosti na pacientův krevní oběh, které by mělo zajistit, že náhrada bude růst a měnit se spolu se svým majitelem.
Zdroj: ScienceDaily, PNAS