Přechodné kovy klíčem k vzniku života?
Nezbytnými prvky pro vznik života na Zemi možná nebyly jen prvky jako kyslík a uhlík. Podle nové studie mohly být neméně důležité i přechodné kovy.
Pokud řešíme vznik života, nevyhnutelně před námi vyvstane otázka, která připomíná známý problém - co bylo dřív: vejce, nebo slepice? Tvorba složitých biomolekul vyžaduje biologické katalyzátory, jako jsou proteinové enzymy nebo ribozymy čili katalyticky aktivní molekuly RNA. Ty v době vzniku života ještě neexistovaly, takže není zcela jasné, jak mohly vznikat aminokyseliny, nukleotidy a další biomolekuly, které dnes označujeme za stavební kameny života. Američtí biochemikové však upozorňují, že vedle enzymů a ribozymů existuje také třetí, dosud přehlížený typ katalyzátoru.
Podle jejich modelu, který je experimentálně ověřitelný, mohou vznik biomolekul katalyzovat také molekulární struktury složené z malých organických molekul a atomů přechodných kovů. Železo, měď, nikl a další kovy mohly kdysi dávno fungovat jako jádra katalytických komplexů, kolem kterých se kupily další malé molekuly. Za vysoké teploty, jaká panovala kolem hydrotermálních komínů na mořském dně, mezi nimi mohly probíhat chemické reakce vedoucí k tvorbě složitějších biomolekul.
Zdroj: Marine Biological Laboratory, The Biological Bulletin