I rostliny mají krevní barvivo
Uvnitř nádherných květů strelícií se skrýval nečekaný objev – barvivo, kterému se zatím připisoval pouze živočišný původ.
Bilirubin vzniká rozpadem červeného krevního barviva hemu. A protože krev mají pouze živočichové, pokládali jsme bilirubin za pigment, který se vyskytuje pouze a výhradně u zvířat. V roce 2009 jej však výzkumníci z Floridské mezinárodní univerzity objevili v semenných míšcích tropické rostliny strelície (Strelitzia nicolai), která pochází z Jihoafrické republiky. Nyní oznámili, že bilirubin našli také u dalšího druhu – strelície královské (Strelitzia reginae), která má zářivě oranžová a modrá květenství a pěstuje se jako pokojová rostlina.
Jakmile v květenství dozrají tmavě zbarvená semena, celá struktura praskne a odhalí jasně oranžové semenné míšky. Pozoruhodné je, že jejich barva nevybledne ani deset let poté, co rostlina odumřela. Při zkoumání rostlinných barviv pomocí kapalinové chromatografie (HPLC) a hmotnostní spektrometrie vědci zjistili, že semenné míšky obsahují vysokou koncentraci molekul bilirubinu. O mnoho nižší koncentrace bilirubinu objevili také v kališních lístcích květů. Dva druhy strelícií jsou tedy první známé rostliny, které obsahují pigment připisovaný pouze živočichům. Jak bilirubin vyrábějí a k čemu jim slouží, ukáže až další výzkum.
Zdroj: Science Daily