I rostliny mají krevní barvivo

Uvnitř nádherných květů strelícií se skrýval nečekaný objev – barvivo, kterému se zatím připisoval pouze živočišný původ.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krevní buňky

Krevní buňky | Foto: public domain

Bilirubin vzniká rozpadem červeného krevního barviva hemu. A protože krev mají pouze živočichové, pokládali jsme bilirubin za pigment, který se vyskytuje pouze a výhradně u zvířat. V roce 2009 jej však výzkumníci z Floridské mezinárodní univerzity objevili v semenných míšcích tropické rostliny strelície (Strelitzia nicolai), která pochází z Jihoafrické republiky. Nyní oznámili, že bilirubin našli také u dalšího druhu – strelície královské (Strelitzia reginae), která má zářivě oranžová a modrá květenství a pěstuje se jako pokojová rostlina.

Jakmile v květenství dozrají tmavě zbarvená semena, celá struktura praskne a odhalí jasně oranžové semenné míšky. Pozoruhodné je, že jejich barva nevybledne ani deset let poté, co rostlina odumřela. Při zkoumání rostlinných barviv pomocí kapalinové chromatografie (HPLC) a hmotnostní spektrometrie vědci zjistili, že semenné míšky obsahují vysokou koncentraci molekul bilirubinu. O mnoho nižší koncentrace bilirubinu objevili také v kališních lístcích květů. Dva druhy strelícií jsou tedy první známé rostliny, které obsahují pigment připisovaný pouze živočichům. Jak bilirubin vyrábějí a k čemu jim slouží, ukáže až další výzkum.

Zdroj: Science Daily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme