Ústav pro českou literaturu dává na internet digitální lístkovou kartotéku
Na internetu je k dispozici unikátní zdroj pro výzkum nejen české, ale i světové literatury a kultury. Ústav pro českou literaturu AV ČR dokončil digitalizaci lístkové kartotéky Retrospektivní bibliografie české literatury (1775 - 1945).
„Databází můžeme nahlédnout do kosmu české literatury a literární kultury,“ vysvětluje ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Janáček.
Zájemci se mohou dozvědět, jak například český tisk přijal první publikace France Kafky či kde a co otiskla Bořena Němcová.
O digitální lístkové kartotéce hovoří ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Janáček
Digitální bibliografie je užitečným nástrojem pro odborníky či zájemce o dějiny literatury a kultury v českých zemích. Využít kartotéky však mohou i například studenti ze všech zemí světa, kde se bohemistika nebo středoevropská studia vyučují.
„Ze slovanských filologií jsme, co se týče bádání a výuky, třetí nejfrekventovanější po ruské a polské,“ říká.
Biliografie Ústavu pro českou literaturu patří k největším a nejdostupnějším ve střední Evropě. Na Slovensku, v Polsku, v Německu a v Rakousku sice podobné mají, nepokrývají však tak uceleně celé období moderní kultury.
Nesrovnatelně menší k podobným bibliografiím je v těchto zemích i přístupnost přes internet.
Podle Janáčka je to především díky tomu, že prostřednictvím Akademie věd a Ústavu pro českou literaturu mohl být takto dlouhodobý projekt kontinuálně prováděn a postupnými kroky zdokonalován, a to i v dobách, kdy neprobíhá intenzivní práce.
„U nás ty práce na souboru informací, který teď prostřednictvím internetu dáváme k dispozici, začaly možná už v dobách okupace a prokazatelně kolem roku 1953,“ dodává.