ND uvádí premiéru hry o neschopnosti vyrovnat se s komunistickým režimem
Hru o ženě, která strávila 15 let v komunistickém vězení, uvádí dnes v premiéře Nová scéna Národního divadla v Praze. Dramatika Karla Steigerwalda inspiroval skutečný příběh Dagmar Šimkové.
Podtitul hry Má vzdálená vlast zní Tragikomedie ze špatné doby. Podle autora však má jít o hru ze současnosti – námětem není tehdejší krutost režimu, ale dnešní neschopnost se s touto minulostí vyrovnat:
„Představil jsem si ženu silnou, originální, jak se sem z Austrálie vrací a chce, aby někoho potrestali za to, že zničili jejich vilu. Ona říká, já pochopím, že někoho zavraždí, ale nepochopím, proč zničí vilu. Chtěla, aby jí pachatelé řekli alespoň pardon, nedočká se ničeho.“
Steigerwald se inspiroval knihou Byli jsme tam také, kterou napsala Dagmar Šimková v Austrálii. Vzpomínky vyšly poprvé v exilovém nakladatelství Josefa Škvoreckého v Torontu.
Příspěvek o nové hře Národního divadla a jejích tvůrcích připravila Zuzana Filípková
„Přišel jsem k ní čirou náhodou asi před dvěma lety v knihkupectví. Je to pro mě nejzajímavější, nejoriginálnější zpověď člověka, který prožil komunistický koncentrák,“ vysvětluje dramatik.
Dagmar Šimková se nikdy nesnížila k tomu, aby kvůli svému propuštění z vězení uznala cokoliv, co jí bylo podsouváno.
Hra má tři roviny – rekonstruuje prostředí vězení v 50. letech, naše všední dny zapomínání, mlčení a zastírání a život emigrantky v Austrálii, která má díky minulému režimu zničený i svůj současný život.
„Je to opravdu jen inspirace, není to ta žena, která už bohužel zemřela. My jsme měli zajímavou zkušenost, kterou nám zprostředkovala dramaturgyně. Ona nám přivedla na zkoušku dámu, která s paní Šimkovou v kriminálu byla, mluvila s námi asi dvě hodiny a bylo to strhující vyprávění,“ uvedla Eva Salzmannová, která se zhostila hlavní role.
Hru Má vzdálená vlast režíroval Ivan Rajmont. Kromě Salzmannové uvidíte v hlavních rolích Ondřeje Pavelku, Filipa Rajmonta a hostujícího Jiřího Štrébla z Divadla Komedie.