Festival Malá inventura nabízí to nejlepší ze ‚živého umění‘
Divadlo na ulici, představení inspirované životem vraha nebo pohybově ztvárněné dějiny 20. století v Československu nabízí festival nového divadla nazvaný Malá inventura. Právě dnes startuje v Praze a až do 29. února můžete vidět to nejlepší z takzvaného živého umění.
„Nemusí mít divadelní text, nemusí mít dramaturga, který ten text nějakým způsobem opraví a interpretuje. Dokonce nemusí mít ani postavy jako takové. To spektrum je tak široké, že používáme tyto termíny jako živé umění. To znamená, že to může být představení v ulici, na hranici divadla a tance a dejme tomu filmu,“ vysvětluje pojem živé umění ředitel divadla Alfréd ve dvoře Ewan McLaren.
Festival Malá inventura, který má podtitul 10 let poctivý divadelní práce, se představí na sedmi pražských scénách. Kromě českých souborů můžete vidět třeba taneční operu Wasted Land z Litvy nebo slavné Teatr novogo fronta z Ruska.
Příspěvek Marie Sýkorové o festivalu Malá inventura v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
„Jedná se o představení Manson na motivy známého, dosud žijícího zločince. Na základě jeho fenoménu i fenoménu jeho spoluprací s umělci vzniká tento projekt,“ popisuje jednu z inscenací dramaturg Roxy/NoD Adam Halaš.
Poprvé se na festivalu rozdají i ceny, které zhodnotí uplynulých deset let nového divadla.
„Nazvali jsem to Česká divadelní DNA, protože si myslíme, že proto, aby ten divadelní genom fungoval, vlastně roli té funkce a toho zdraví nemá jenom ten vlastní umělec nebo tvůrce, ale má to třeba ředitel divadla nebo nezávislý producent nebo geniální lightdesigner. My si myslíme, že všichni tito lidé svou částí jsou tím jednotlivým memem v české divadelní DNA,“ vysvětluje organizátorka z pořádající agentury Nová síť Šárka Havlíčková.