Předaukční výstava představí díla Kupky, Pištěka nebo Filly. Obrazy dosahují hodnoty desítek milionů
Předaukční výstava 250 uměleckých děl, která se budou dražit v listopadové aukci na Žofíně, začíná v pondělí v Galerii Kodl na Národní třídě v Praze. Nejdražšími položkami aukce budou dva obrazy Františka Kupky.
Divertimento II je jedním z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období 30. let a jeho vyvolávací cena bude 30 milionů korun. O pět milionů korun méně činí vyvolávací cena plátna Růžový klobouk téhož autora. Dílo z let 1907 až 1909 představuje začátek cesty k modernímu umění.
Piková Dáma od Toyen se stala nejdražším obrazem prodaným v Česku. Vydražila se za více než 78 milionů
S cenou 15 milionů korun půjde do dražby obraz Theodora Pištěka s názvem Adieu, Guy Moll a za mnohamilionové sumy se budou nabízet také díla Emila Filly, Jindřicha Štyrského, Mikuláše Medka, Josefa Šímy, Josefa Čapka či Františka Muziky.
Významné místo na podzimní aukci zaujímá i umění 19. století. Nechybí generace Národního divadla zastoupená Václavem Brožíkem, které sekundují další figuralisté v čele s Gabrielem Corneliem Maxem, Josefem Mánesem či Maxem Švabinským či krajinářská škola.
Důležitou kapitolu v aukci zaujímá generace skupiny Osma v čele s Emilem Fillou, Josefem Čapkem, Otakarem Kubínem, Vincencem Benešem a Václavem Špálou. Obsáhlá kolekce prezentuje průřez tvorbou Emila Filly od nejranějších děl až po poválečné práce.
Nově i dražba online
Pořadatelé aukce upozorňují také na veřejnosti dlouho nepřístupné a v posledních dekádách nevystavované oboustranné plátno Jindřicha Štyrského Kostel na kopci/Svatý Šebestián z roku 1921, bude se vyvolávat za 6,5 milionu korun. Několika díly se představuje poválečná tvorba Mikuláše Medka.
Nejdražším jeho dílem bude Sesutý signál z roku 1963, který se bude vyvolávat za šest milionů korun a ukazuje autorovu potřebu zachytit vnitřní pocit, cosi nehmatatelného, což vyústilo v postupné stupňování dramatičnosti a apelativního účinku jeho malby.
Tradiční aukční síň aukci poprvé bude pořádat i online formou. Galerie Kodl připravila pro tyto účely nový aukční portál artsbay.cz. Dále se lze do aukce zapojit i přes webové stánky invaluable.com a livebid.cz.
Součástí aukce je charitativní dražba, do níž věnují současní umělci svá díla, kromě jiných to budou také tři obrazy od Karla Gotta.