Česko má metodiku pro pobyt rodičů s nezletilými dětmi v nemocnicích
Rodiče mají mít možnost být u svých nezletilých dětí v nemocnicích, a to i na jednotkách intenzivní péče. Říká to nová metodika ministerstva zdravotnictví, která se za účelem sjednocení postupů pro zdravotnická zařízení v Česku připravovala několik měsíců.
Důvodem pro její vypracování byly roky trvající stížnosti rodičů, kterým různé nemocnice po Česku zabraňovaly v pobytu s nemocnými dětmi. A to mnohdy velmi brutálně a zákonným ustanovením navzdory.
Apolena Rychlíková: Česko má metodiku pro pobyt rodičů s nezletilými dětmi v nemocnicích
Trauma na celý život
Jen za období covidu si na oddělování dětí a rodičů stěžovaly desítky lidí. Objevovaly se i těžko pochopitelné případy, kdy bylo od matky odděleno třeba týdenní dítě. Nebo situace, kdy byl teprve dvouměsíční kojenec na oddělení ARO, krátce na to na jednotce intenzivní péče a jeho matka s ním nemohla zůstávat přes noc.
Extrémní incidenty, kdy bylo některým matkám vyhrožováno, že pokud z nemocnice – a od svých dětí – neodejdou, bude na ně přivolána policie. A další, podobné momenty, které měly vysoce traumatizující důsledky u rodičů, ale hlavně: na psychické zdraví dětí.
Rodiče mají mít možnost být u svých dětí v nemocnici nepřetržitě, uvádí nová metodika ministerstva
Číst článek
V příbězích, které otřesení rodiče sdíleli, se objevovaly různé negativní dopady na děti: zbrzdění vývoje, nástup úzkostí, problémy se spánkem. Především u malých dětí mluví odborníci a odbornice o tom, že trauma z opuštění si mohou podvědomě nést celý život.
A to vše proto, že si nemocnice zákon, který měl rodičům nezletilých umožňovat nepřetržitou přítomnost v nemocnici, vykládaly po svém. Bylo to jádrem velkých sporů, teď jim má být konec.
Na metodice se nejvíce podíleli Piráti. Koneckonců: poslankyně Olga Richterová to měla jako jedno ze svých hlavních témat a pokyn k podpoře uplatňování Zákona o zdravotních službách připravoval hlavně pirátský náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Dlouhodobě se zamezováním kontaktu mezi nemocnými dětmi a rodiči zabývala také Kancelář veřejného ochránce práv, koneckonců právě od ombudsmana vzešel podnět ke změně, metodika na něj reaguje.
Pražské dětské pohotovosti jsou přeplněné, čeká se i osm hodin. ‚Cestu do nemocnice zvažte,‘ vyzývá lékař
Číst článek
Každý z nás byl někdy dítětem, každý z nás by si tedy měl umět představit, jak stresující může být jen samotná hospitalizace v cizím prostředí nebo i samotná – těžší nebo lehčí – nemoc. Nepřítomnost rodiče, zvláště pokud mu dítě není schopné porozumět, je živnou půdou pro traumata a celoživotní obavu ze ztráty bezpečí a základních jistot.
Separace nemocných dětí je jednoduše těžko pochopitelnou praxí, zvlášť když samotní zákonní zástupci často zmiňují, že jim nejde o žádné „prostory navíc“, ale třeba jen židli u postele nemocného malého pacienta, aby ho mohli držet za ruku, mluvit na něj, být s ním.
Je dobře, že metodika vznikla. V Česku je řada nemocnic – třeba havířovská –, které se dlouhodobě chovají vstřícně k rodičům i dětem. Sami zaměstnanci často uvádí, že je to nic nestojí. Nic, kromě obyčejné laskavosti, empatie a vstřícnosti. A to opravdu není tak moc.
Autorka je publicistka a dokumentaristka
Celník Trump bojuje proti kapitalismu
Jan Fingerland
Většina krajů nechce nová gymnázia. Zaměstnavatelé potřebují průmyslováky
Martin Fendrych
EET rozpočet nezachrání. Doba nízkých deficitů je definitivně pryč
Julie Hrstková
Proč jsou tak nepříjemné množící se příklady chaotického vládnutí
Petr Šabata