Snížení ve výrobě a pokles zakázek. Podmínky ve zpracovatelském sektoru v červnu se výrazně zhoršily

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily. Pokles zčásti pohánělo rychlejší snížení ve výrobě a nejprudší pokles nových zakázek od května 2009. Index PMI klesl na 45,9 bodu. To je nejníže od července 2009. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní linka (ilustrační foto)

Výrobní linka (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

3:58

České firmy stahují výrobu z Číny. Kvůli zvyšujícím se nákladům na energii a mzdy dělníků se prodražuje

Číst článek

Firmy v červnu redukovaly počet svých zaměstnanců čtvrtý měsíc za sebou, zatímco pokračující obavy okolo napětí na světových trzích vedly ke snížení vyhlídek na následujících dvanáct měsíců. Hlavní index PMI v červnu klesl z květnových 46,6 bodu.

„Podle českých výrobců poptávka v červnu dále slábla. Zhoršení provozních podmínek na konci druhého čtvrtletí zintenzivnilo vzhledem k rychlejšímu poklesu objemů nových zakázek a výroby. K prudšímu poklesu vedly zejména pokračující problémy v automobilovém sektoru,“ uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Optimismus mezi výrobci zůstává podle ní slabý vzhledem k napětí na světových trzích a oslabenému automobilovému sektoru.

1:30

V Česku loni z výrobních linek sjelo rekordních 1 376 000 aut. Firmy ale trápí nedostatek pracovníků

Číst článek

Pokračující ochlazování poptávky a nejistota vycházející z napětí na globálních trzích v červnu přispěly k tomu, že optimismus firem oslabil a stupeň důvěry v růst budoucí výroby sklouzl na minimum za tři měsíce.

„Červnový PMI signalizuje výrazné zhoršení podmínek v průmyslu způsobených především prudkým poklesem nových zakázek. Průmyslníci zaznamenali nižší poptávku jak zvenčí, tak i z tuzemska. Podniky na tuto situací reagují snížením stavu zaměstnanců,“ komentovala čísla analytička Komerční banky Monika Junicke.

Nutno podle ní dodat, že na trhu práce tato skutečnost není dosud příliš znatelná a podíl nezaměstnaných v květnu dosáhl nejnižšího čísla v historii měření. Největším strašákem českých průmyslníků už ale není nedostatek pracovníků, dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme