Španělská ekonomika hlásí další propad
Španělský hrubý domácí produkt za první tři měsíce letošního roku klesl. Mezikvartálně o tři desetiny procenta, meziročně potom o čtyři desetiny procenta. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, a to především u mladých lidí.
Španělsko se dnes pokusí prodat další státní dluhopisy, tentokrát tří a čtyřleté. Ředitel pražské pobočky Saxo Bank Karol Piovarscy ve Světě o deváté poznamenal, že trh obdobné výsledky očekával.
Zveřejněná čísla mohou mít vliv na výnosy dluhopisů. „Výnosy španělského akciového trhu se pohybují na minimech, které panovaly v letech 2008 a 2009.“ Madridu se podle Piovarscyho další prodej pokladničních poukázek určitě podaří, ale otázkou je, za jakou cenu.
Vývoj šúanělské ekonomiky komentoval ředitel pražské pobočky Saxo Bank Karol Piovarscy ve Světě o deváté
„Při zkoumání vývoje úroků španělských dluhových nástrojů po volbách ve Francii nebo Řecku vidíme silný trend růstu, jsme blízko 6,5 procenta. To už je nedaleko 7 procent, a Španělsko se tak dostává na úroveň států, jako jsou Řecko, Portugalsko nebo Irsko, a dlouhodobě nemůže financovat svůj dluh s takto vysokým úrokem.“
Podle Piovarscyho se v horizontu několika měsíců bude hodně diskutovat o zahraniční pomoci Španělsku. Ta už přichází ze strany Evropské centrální banky.
Španělská inflace se drží na dvou procentech a patří k nižším v Evropě. Česká republika ji má čtyřprocentní. „Česko je specifickým případem v letošním roce, a to vlivem zvyšujících se daní, ať už je to DPH nebo ostatní daně spotřebního charakteru. Ty mají největší vliv na růst inflace, není to růstem ekonomiky,“ Karol Piovarscy ve Světě o deváté.