Robejšek: Je třeba povzbudit export. Nikoli jen škrtat
Evropské země procházejí hospodářskými reformami a pracující se bouří. Podle ekonomického odborníka Petra Robejška Evropa reformy potřebuje, ale nikoli jen unifikovaná úsporná opatření.
Řekové dnes chtějí vytáhnout do ulic. Během generální stávky, kterou si naplánovali, se pokusí podle všeho také zablokovat vchod do parlamentu. Tím chtějí zabránit poslancům v projednávání dalších úsporných opatření.
V Česku kvůli reformním snahám ulice podle všeho zabouří zítra - i když se dnes premiér Nečas v hodině dvanácté ještě pokusí stávku odvrátit. A ani v dalších evropských zemích protesty proti reformním snahám v dohledné době nelze vyloučit.
Expert na mezinárodní politiku a hospodářství Petr Robejšek ve Světě o deváté zdůraznil, že většina evropských zemích reformy potřebuje. „Rozhodující ale je, jaké reformy by to měly být! Mám pocit, že ty reformy vypadají ve všech zemích stejně.“
Podle jeho názoru vlády bez ohledu, že se v době finanční krize zdiskreditovala neoliberální koncepce ekonomického myšlení, se podle ní dále chovají. „V tomto případě předepisuje spořit, stabilizovat rozpočty, snížit tak úroky v očekávání, že ti, kteří z toho budou profitovat - ať už banky, privátní investoři, podnikatelé - budou investovat, zaměstnávat, a to povede k růstu.“
„Tato kauzalita v mých očích neplatí,“ uvedl Robejšek, který by jako investor prosazoval spíše surovinové trhy a další spekulativní oblasti, než-li výrobu.
Připomněl, že odbory z podstaty musí protestovat proti všemu, co zasáhne jejich klienty.
Za důležité nepovažuje pouhou konsolidaci rozpočtů, ale přemýšlení o tom, jak motivovat skutečně zacílené investice do výroby. „Je třeba si uvědomit, že česká ekonomika je exportní. Je třeba povzbudit české exporty na všech úrovních, a to i neortodoxními prostředky.“
„Je to určitě smysluplnější, než pouhé škrtání,“ zdůraznil Petr Robejšek ve Světě o deváté.