Revize jaderné energetiky se dotkne i francouzské EdF
Francouzskou atomovou energii čekají nejspíš špatné časy. Některé projekty na výstavbu atomových elektráren budou muset být zrušeny, jiné se prodraží a není jisté, jestli si jejich výstavbu investoři nerozmyslí. Situace, do které se nyní dostává Électricité de France je přitom společná mnohým energetickým koncernům.
EdF čelí útlumu jaderné energetiky v celé Evropě. Například Itálie přerušila stavbu čtyř nových reaktorů a čeká na výsledky referenda o dalším rozšiřování jaderných elektráren na svém území. Právě Italům měla EdF se stavbou pomáhat.
O situaci kolem EdF mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka
Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky se ale nějaké dlouhodobější dopady na energetiku nedají předvídat: „Důsledky je v současné době složité hodnotit. Jsme v jakési počáteční fázi revize jaderné energetiky po světě. Vzhledem k tomu, že je to v rukou politiků, tak odhadnutelnost budoucích rozhodnutí je poměrně nízká.“
Francie je jadernou velmocí a v současnosti dováží elektrickou energii například i na jih Německa, kde je jí nedostatek. Ten způsobilo vypnutí místních jaderných elektráren.
„Francie velkou část své elektrické energie, přibližně tři čtvrtiny, generuje z jaderných zdrojů. Na svém území má asi 58 jaderných reaktorů. Díky tomu je Francie největším vývozcem elektřiny v Evropě a bylo tomu tak i před japonskou katastrofou a finanční krizí,“ vysvětluje analytik společnosti Cyrrus.
„Jaderné zdroje jsou velice stabilní a dokáží generovat elektřinu 24 hodin denně, a to je právě to, co zajišťuje stabilní dodávky nejenom na samotné francouzské území, ale také schopnost vyvážet za poměrně příznivé ceny do zahraničí,“ vysvětluje Hatlapatka.
Analytik se navíc domnívá, že se Evropa bez jaderné energie v současné době neobejde. Minimálně do doby než technologický pokrok bude takový, aby umožnil skladování elektřiny.