Pivovarníci založili sdružení na podporu českého piva
Čeští pivovarníci vyrážejí do boje za české pivo. Založili Sdružení na podporu českého piva, jehož členy jsou například Český svaz pivovarů a sladoven, pivovary Plzeňský Prazdroj či Heineken, které patří do nadnárodních sítí, ale i české pivovary jako Bernard nebo Budvar.
Sdružení má v plánu založit fond pod názvem "České pivo - naše pivo", do kterého budou přispívat členové sdružení a jehož prostřednictvím se mají financovat aktivity na podporu a ochranu českého piva a také na podporu a ochranu mezinárodního oficiálního označení "České pivo".
Toto označení tuzemskému pivu přiřkla v roce 2008 Evropská komise, musí ovšem splňovat jasně stanovená kritéria, aby byl ochráněn tradiční způsob vaření českého piva. A jednou ze základních charakteristik „českého piva“ jsou i suroviny. Právě výzkum nových vhodných odrůd, zejména sladovnického ječmene, má být z budoucího fondu financován, řekl ve Světě o jedné Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.
„Jednotlivé odrůdy přestávají mít schopnost se bránit plísním, mikroorganismům a musí je nahradit odrůdy nové. Každých 5, 6, 7 let vznikají nové odrůdy sladovnického ječmene. Někdo je musí zkoumat, kontrolovat a s těmi šlechtiteli, kteří s novými odrůdami přicházejí, musí někdo od počátku pracovat,“ uvedl Veselý s tím, že takovýto výzkum stojí řádově miliony korun ročně, aby mohl probíhat kontinuálně.
„Kdybychom ho nedělali, tak bychom za 5, 6, 7 let neměli žádnou odrůdu, která by byla vhodná pro výrobu českého piva, a to české pivo by skončilo samo od sebe, protože by nebylo z čeho jej vyrábět,“ dodal.
Podle Stanislava Bernarda, majitele rodinného pivovaru Bernard a místopředsedy Českého svazu pivovarů a sladoven, nejnovější aktivita pivovarníků směřuje i proti laciným dovozům zahraničních piv, zejména z Polska, na český trh. V loňském roce se podle něj do ČR dovezlo téměř milion hektolitrů ‚ultralevného‘ piva. Cílem tak je více propagovat kvalitní české pivo, které se vaří v České republice.