Osm evropských bank neuspělo v zátěžových testech
V zátěžových testech neuspělo osm evropských bank. Výsledky zveřejnil Evropský bankovní úřad. Jedná se o pět španělských, dvě řecké a jednu rakouskou.
Neprošla například španělská Banco Pastor, řecká ATE Bank nebo rakouská Volksbank. Banky potřebují dohromady získat finanční injekci ve výši dva a půl miliardy eur, což je přes šedesát miliard korun.
Pouze osm bank v testech propadlo, to je méně než čekali ekonomové. Šestnáct dalších bank však prošlo jen velmi těsně.
Hostem Světa o osmé byl vedoucího ústavu financí Mendelovy univerzity v Brně Lubomír Lacina.mp3
Zátěžové zkoušky zkoumaly, jak by banky ustály případný návrat hospodářské krize nebo pád akciových trhů. Testovalo se také výrazné snížení ratingu Řecka. Scénář ale nezahrnoval řecký státní bankrot, přestože ho většina ekonomů považuje za nevyhnutelný.
Evropa chce pomocí testů vnést klid na trhy, které se bojí půjčovat všem bankám z oslabených zemí eurozóny bez ohledu na jejich skutečnou kondici.
„Z pohledu investorů ale tato informace vždycky přichází pozdě, protože sbírá údaje za poslední tři měsíce a nedokáže reflektovat aktuální vývoj, ke kterému v eurozóně dochází,“ říká vedoucí ústavu financí Mendelovy univerzity v Brně Lubomír Lacina.
Zátěžovými testy neprošlo celkem 8 bank z 90 testovaných, finanční kondici musí zlepšit celkem 24 bank.
„Já jsem byl překvapen, že do toho nespadlo více řeckých bank, protože ty jsou několikanásobně více zadluženy. Spíše to může ukazovat, že tam může existovat propojení mezi bankami třeba řeckými, španělskými a ostatním bankami eurozóny nebo celé Evropské unie přes mezibankovní trh, který ty testy stále nedokáží odhalit," domnívá se Lubomír Lacina.
Po víkendu se ukáže, jestli výsledky testů přijaly trhy jako věrohodné.