Navrátil: Škrty by měla provázet analýza nákladů a přínosů
Svaz podnikatelů ve stavebnictví se bojí, že jejich oboru hrozí kolaps. Mluví o chaotických škrtech investic a zastavení staveb. Stěžují si na propad zakázek.
Svaz podnikatelů ve stavebnictví si stěžuje, že úsporná opatření, která stát zavádí v jejich oboru jsou téměř likvidační. Hlavní ekonom a ředitel odboru ekonomické a strategické analýzy České spořitelny David Navrátil ve Světě o deváté poznamenal, že úroveň produkce ve stavebnictví je zhruba 15 procent pod úrovní před krizí.
Hlavní ekonom a ředitel odboru ekonomické a strategické analýzy České spořitelny David Navrátil ve Světě o deváté
„Pokud se podíváme na investice do infrastruktury, zjistíme, že jsou zhruba na úrovni roku 2008 - jinými slovy z krize se dostaly rychleji než například průmysl nebo rezidenční stavebnictví. Je to logické, hlavním investorem je stát.“
A stát v období krize relativně škrty nedělá, naopak má tendenci dál se zadlužovat,“ připomněl Navrátil.
Jak také zdůraznil, investice do infrastruktury pouze umožňují ekonomice dlouhodobě růst, ale růst nezaručují. „Pokud neurčíme ceny dálnic, tak to ještě neznamená, že se k nám pohrnou zahraniční investoři.“
Jako jednu z výtek uvádí Svaz nesystémové škrty, které podle něj povedou pouze k dalším nutným výdajům, jako jsou například náklady na zakonzervování staveb, které budou zastaveny.
„Současnou slabinou plánovaných škrtů je absence analýzy přínosů a nákladů těchto škrtů,“ zdůraznil Navrátil a poukázal na to, že obdobné analýzy měly být zpracované už minulými vládami protože o těžkostech v odvětví se ví už řadu let.