Na Tachovsku chybí řidiči kamionů. Mladí lidé nemají o tuto profesi zájem
Jedním z projevů oživené ekonomiky je i větší zájem o přepravu materiálu a zboží. Více zakázek mají i firmy na Tachovsku. Některým dopravcům ale dlouhodobě chybí řidiči. Mladí lidé z regionu se za volant příliš neženou a ty zkušené zlákají občas spíš kamiony německé. Aktuálně by firmy v příhraničním Tachovsku mohly přijmout desítky šoférů.
„Platové podmínky oproti Němcům – za stejnou práci dostáváme o třetinu menší výplatu. Mají jiné zázemí, jiné jistoty,“ shodují se řidiči na dálničním odpočívadle na Tachovsku. Pracovat za volantem prý není jednoduché. „Věčně jste na cestě, odloučený od rodiny, neskutečně pracovního času.“
Milan Čmiko má autodopravu v Tachově, kvůli nedostatku řidičů už před lety prodal 20 kamionů. Co má teď nasmlouvané, odveze. „Ale že bychom byli schopni třeba do dvou měsíců navýšit pro našeho zákazníka ten počet o 10 kamionových jednotek, to bohužel nemůžeme nikdy slíbit, protože řidiče bychom asi nezajistili.“
Autodopravci Janu Zemanovi z Boru u Tachova se tak tak podařilo stav naplnit. „Ale pokud bychom sháněli (další), asi bychom měli problém sehnat kvalitního řidiče.“
Podle ředitelky tachovského úřadu práce Jany Šimkové řada firem shání marně, aktuálně poptávají jenom přes úřad práce 45 řidičů. „V podstatě nejsme schopni to uspokojit. I když si lidé dodělají řidičáky, tak utečou do Německa.“
Podle Karly Stánkové z Obchodní a průmyslové komory Regensburg není správné hledat viníka v Bavorsku. „Situace nedostatku řidičů kamionů je podobná na obou stranách hranice a na obou stranách je stejný problém – nezájem mladých lidí o kvalifikaci v tomto oboru.“
Střední školy v Boru u Tachova nabídla rodičům, že mohou děti přihlásit do oboru, který bude připravovat profesionální řidiče. Zájem ale není.
„Kdyby se přihlásilo dost žáků, abych mohla otevřít skupinu, to je minimálně 12 žáků, tak bychom mohli tohle učit – zatím se objevil jeden,“ posteskla si ředitelka borské střední školy Zdeňka Valečková.